ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Aralık 2014 Salı 09:44

İslam karşıtlarına büyük tepki

İslam karşıtlarına büyük tepki

Almanya'da PEGIDA adlı hareketin düzenlediği yabancı ve İslam karşıtı gösteri, aynı ülkede binlerce kişinin katıldığı karşıt eylemle protesto edildi.


Almanya'nın Dresden kentinde "Batı’nın İslamlaşmasına Karşı Vatansever Avrupalılar" (PEGIDA) adlı hareketin düzenlediği gösteri, binlerce kişinin katıldığı karşıt eylemle protesto edildi.

"Nazisiz bir Dresden (Dresden Nazifrei)" adlı inisiyatif tarafından düzenlenen eylemde Dresden Neustadt tren istasyonunda toplanan binlerce kişi, Tiyatro Meydanı’na kadar yürüdü. Yeşiller Partisi’nin eş başkanları Cem Özdemir ve Simone Peter’in de katıldığı yürüyüşte aşırı sağa karşı ve sığınmacıların Almanya’ya gelmesi yönünde slogan atılarak konuşmalar yapıldı.

‘’Bizim kültürümüz yanımızdaki kişiyi sevmek’’, ‘’5 bin kişi halk değil’’, ''Sadece Batı kelimesi bile gericilik'' ve ‘’Kim bu Batı?’’ yazılı dövizler ile ‘’Irkçılığa ve fanatizme karşı’’ pankart taşınan gösteriye yaklaşık 6 bin kişinin katıldığı bildirildi. Bir süre Tiyatro Meydanı’nda eylemlerini sürdüren göstericiler, burada müzik eşliğinde dans etti.

Yeşiller Partisi Eş Başkanı Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, eyleme gerçek Dresden’in ve gerçek Almanya’nın nerede olduğunu göstermek için katıldığını belirterek, "Bu ülke eğer bugün bu kadar güçlüyse göçmenlerin de sayesinde bu kadar güçlü. Avrupa Birliği sayesinde bu kadar güçlü. Eski ulus devleti geri isteyenler bu ülkeye zarar veren insanlardır. Bu mesajı vermek istiyorum’’ dedi.

Hristiyan Birlik partilerine çağrıda bulunan Özdemir, ‘’Aşırı sağla mücadelede sağın dilini kullanmak, sağa taviz vermek hiçbir zaman aşırı sağı küçültmez, tam tersine onları güçlendirir. Bunu, Avrupa’nın çeşitli ülkelerinde her defasında gördük. Hristiyan Demokratlara benim çağrım; lütfen sağın dilini kullanmayın aksi takdirde onları güçlendirirsiniz" şeklinde konuştu.

Almanya’nın iç istihbarat servisi Anayasayı Koruma Teşkilatı’nın ülkede aşırı sağcı saldırıların arttığını açıkladığına işaret eden Özdemir, ‘’Meydanı boş bırakmamak lazım’’ ifadesini kullandı.

İslam ve göçmen karşıtı gösteride 15 bin kişi 

Öte yandan İslam ve göçmen karşıtı PEGIDA hareketinin çağrısı üzerine her hafta pazartesi akşamları düzenlenen gösteriye geçen haftaya göre katılımın arttığı bildirildi.  Dresden kent merkezi yakınında başlayan ve  Dresden Stadı’nın önüne kadar yürüyen göstericiler, ‘’Biz halkız’’ sloganları attı, üzerinde göçmen ve sığınmacılar karşıtı yazılar bulunan dövizler taşıdı. Dresden polisi tarafından yapılan açıklamada, bugün dokuzuncusu düzenlenen PEGIDA gösterisine yaklaşık 15 bin kişinin katıldığı ifade edildi. Geçen hafta düzenlenen eylemde yaklaşık 10 bin kişi yer almıştı.

Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı gösteriler sırasında yaklaşık bin polisin görev yaptığı bildirildi.  

Bir süre önce başlayan ve pazartesi akşamları düzenlenen gösterilerde ilk başta sadece yüzlerce kişi katılmış, göstericilerin sayıları artmasıyla birlikte siyasetçilerden tepkiler gelmişti. 

Almanya Başbakanı Angela Merkel, bugün yaptığı açıklamada, ''Almanya'da gösteri özgürlüğü vardır ancak başka ülkelerden bize gelen insanlara nefret ve hakarete burada yer yok. O nedenle herkes bu işi başlatanlara karşı dikkatli olsun'' açıklamasında bulunmuştu.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER