ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Nisan 2013 Cuma 18:52

İslam alimlerinin Süleymaniye buluşması


 İcma Konferansı için İstanbul'a gelen İslam alimlerinin şehir ziyareti, ilginç buluşmalara sahne oluyor. Alimleri Cuma namazında Süleymaniye'de gören cemaat önce şaşkınlık yaşadı, ardından alimlere sarılıp dua etti.

Yeni Ümit ve Hira dergileri tarafından düzenlenen ‘Ortak Yol Haritası; İcma ve Kollektif Şuur' konulu sempozyum ilginç buluşmalara sahne oluyor. 80 ülkenin İslam alimlerini İstanbul'da buluşturan sempozyum öncesinde tarihi mekanları ziyaret ve İstanbul turu gerçekleştirildi.

İslam dünyasından sempozyuma katılmak için gelen akademisyen ve din adamları ilk olarak Cuma namazını da kıldıkları Süleymaniye Camii'ni gezdi. Dünya ülkelerinden 630 İslam âlimi, akademisyen, devlet adamı ve kanaat önderlerinden oluşan heyetin Cuma namazından sonra Süleymaniye Camii imam hatipleri ve cemaatle selamlaşmasında duygulu anlar yaşandı. Afrika ve Arap ülkelerinden gelen alimler cemaatten büyük ilgi çekerken, Mali heyetinden iki profesörün cami cemaatiyle uzun süre sohbet ve dua etmeleri dikkatlerden kaçmadı.

Yarından itibaren başlayacak programda icma kavramının hukuki veya fıkhi terimleri ele alınacak. Ayrıca icmanın dindeki yeri ve önemi, Müslümanların davranış ve fikir birliği sağlaması için izleyeceği yol haritası incelenecek. Yarın ise icmanın eğitim ve sosyal boyutları, icmanın günümüz şartlarında fonksiyonel hale getirilmesi konuşulacak. Sempozyum sonuç değerlendirmesiyle yarın sona erecek.

İstanbul Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek sempozyuma Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mısır Müftüsü Ali Cuma, İskenderiyye Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Kemal İmam, Katar İslami Araştırmalar Yüksek Okulu Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhammed Muhtar Şınkıti gibi isimler katılacak.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER