ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 29 Eylül 2014 Pazartesi 18:04

IŞİD'le siyasi mücadele gerekli

IŞİDle siyasi mücadele gerekli

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Schaefer: "IŞİD'le mücadele özellikle siyasi olarak sürdürülmeli. IŞİD ile askeri mücadelede, Peşmerge'yi silahlandırmak da çok önemli bir katkı"


Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer, Almanya'nın IŞİD'le mücadeleye hava saldırılarına katılmak yerine Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ne (IKBY) askeri mühimmat ve teçhizat ile insani yardımında bulunarak katkı sağladığını söyledi.

Schaefer, Federal Basın Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında IŞİD'e karşı mücadelede oluşturulan havadan saldırı koalisyonunda Almanya'nın yer almadığına dikkati çekti.

IŞİD'le mücadelenin sadece askeri operasyonla değerlendirilmesinin saçma olduğunu ifade eden Schaefer, "IŞİD'le mücadele özellikle siyasi olarak sürdürülmeli. IŞİD ile askeri mücadelede, Peşmerge'yi silahlandırmak da çok önemli bir katkı. Bunun bu şekilde değerlendirilmesini istiyorum" ifadelerini kullandı.

Schaefer, son iki haftada ABD'nin New York kentinde bulunan Birleşmiş Milletler'de (BM)  IŞİD'e karşı mücadele konusunda uluslararası bir strateji oluşturulduğunu ve IŞİD'in maddi kaynaklarının engellenmeye çalışıldığını hatırlattı.

Birçok ülke tarafından oluşturulan koalisyonun IŞİD'e karşı savaşın farklı yollardan sürdürülmesi kanaatinde olduğunu belirten Schaefer, ABD ve birçok AB ülkesinin IŞİD'e karşı hava operasyonuna katılmasına saygı gösterdiklerini belirterek, "Almanya da IŞİD'e karşı mücadelede yapmaya hazır olduğu şeyler için övgü alıyor" dedi.

Almanya Savunma Bakanlığı sözcüsü Jens Flossdorf da ülkede bir süredir gündemi işgal eden orduya ait helikopter, tank ve uçakların büyük bir kısmının kullanılamaz durumda olması haberleri üzerine bu konuda Savunma Bakanı Ursula von der Leyen'in talimatıyla çalışmaların başlatıldığını anlattı. Flossdorf, buna ilişkin raporun gelecek hafta bitirilmesinin planlandığını kaydetti.

Söz konusu durum için 3 aşamalı bir program hazırlanması gerektiğine dikkati çeken Flossdorf, ilgili birimlerin bu konuda çalıştıklarını sözlerine ekledi.

Almanya Hükümet Sözcüsü Steffen Seibert de ülke gündemini bir süredir işgal eden askeri malzemelerdeki eksiklikler konusunda Savunma Bakanı von der Leyen'in atığı adımlara Angela Merkel'in de destek verdiğini söyledi.

Geçtiğimiz haftalarda Alman ordusundaki birçok helikopter, uçak, tank ve gemilerin kullanılacak durumda olmadığı iddiaları gündemini işgal etmeye devam ediyor. Almanya 2015 yılı savunma bütçesini bu nedenle 32 milyar avro artırmayı hedeflediği belirtiliyor. Bu sorunun çözülmesi için birkaç yıla ihtiyacı olduğunu ifade ediliyor.

Öte yandan Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'in, Afganistan'ın yeni devlet başkanı Eşref Gani Ahmedzai'yi tebrik ettiği ve yeni görevinde başarılar dilediği bildirildi. 

Steinmeier ayrıca Ahmedzai'den batılı ülkelerle güvenlik işbirliğini içeren anlaşmayı da imzalamasını beklediğini bildirdi.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER