ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL11°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2014 Salı 12:05

IŞİD’in 'İngiliz muhabiri'

IŞİDin İngiliz muhabiri

Irak ve Şam İslam Devleti, 2012 yılının Kasım ayından bu yana elinde esir tuttuğu İngiliz gazeteci John Cantile'ye Kobani'den haber yaptırdı.


Irak Şam İslam Devleti Örgütü (IŞİD), Kobani'deki duruma ilişkin bir propaganda videosu yayınladı.

Kobani'nin kuşbakışı görüntüleriyle açılan videoda, örgütün alıkoyduğu İngiliz Gazeteci John Cantlie, Kobani'nin düşmek üzere olduğunu söylüyor.

Türkiye sınırına birkaç yüz metre mesafede konuşan gazeteci, batı medyasını Kobani'deki son duruma ilişkin haberleri çarpıttığını iddia ediyor. NTV'de yer alan habere göre, Kobani'deki büyük çaplı çatışmaların sona erdiğini iddia eden Cantlie, kentte ne YPG ne de PKK'ya bağlı hiçbir savaşçının kalmadığını, hemen her noktada kontrolün IŞİD'in elinde olduğunu savunuyor.

IŞİD’e ait insansız hava aracıyla Kobani’den çekilen görüntülerin de yayımlandığı videoda Cantile, Kobani’nin IŞİD kontrolüne girdiğini iddia etti. Videoda, ABD ’nin yarım milyar dolarlık hava saldırılarının hiçbir işe yaramadığını ve kent merkezinin IŞİD militanlarının kontrolüne girdiğini söyleyen Cantile, Batı medyasını ‘Kobani gerçeklerini saptırmakla’ suçlayarak şunları söylüyor: “Şu anda PKK ’nın sözde güvenli bölgesindeyim ve etrafımda batılı bir gazeteci göremiyorum.” 

ABD’nin hava saldırılarının IŞİD’i hiçbir yerde durduramayacağını ileri süren Cantile, “Gönderdikleri silahlar da doğrudan mücahitlerin eline geçti” diyor. Selefiler gibi bıyıksız sakal bıraktığı gözlemlenen Cantile, daha önce yayımlanan bir videoda, “Batı medyasının ve IŞİD’in arkasındaki gerçekleri açıklayacağım” demişti.

Sosyal medya üzerinden yayınlanan görüntülerden, videonun çekildiği noktanın Mürşitpınar sınır kapısı yakınlarında olduğu anlaşılıyor. 2012 Kasım ayında IŞİD tarafından Suriye'de kaçırılan İngiliz gazeteci John Cantlie, daha önce de örgütün yayınladığı propaganda videolarında rol almıştı.

Videoyu inceleyen uzmanlar, John Cantlie'nin kendisine dikte edilen bir metni okuduğu yönünde görüş belirtti.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER