ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ağustos 2014 Pazartesi 12:40

IŞİD'in artık havaalanı var

IŞİDin artık havaalanı var

IŞİD Tabka Askeri Havaalanı'nı ele geçirdi.


IŞİD, Suriye'de Rakka'daki Tabka Askeri Havaalanı'nın denetimini ele geçirdi. Üste çok sayıda uçak, helikopter ve tank olduğu belirtiliyor.

IŞİD, rejimin kuzeydeki son noktası olan Tabka Askeri Havaalanı'nın kontrolünü ele geçirdi. Örgütün iddiasına göre saldırıda 152 rejim askeri öldürüldü, 4'ü subay 250 asker esir alındı. Havaalanı çevresinde taraflar arasında çıkan çatışmalarda çok sayıda asker tarım arazilerinin içine saklanarak, bölgeden uzaklaştı. IŞİD, söz konusu havaalanındaki yüklü miktarda askeri mühimmatı da ele geçirdi.

IŞİD'in kalesi sayılan Rakka kentine 45 km mesafedeki üste çok sayıda savaş uçağı, helkopter, tank ve topun olduğu belirtiliyor.

Gözlemciler, üssün düşmesinin Beşar Esad yönetimi için ağır bir darbe olduğuna ve Suriye hava kuvvetlerinin ülkenin kuzeyinde hava saldırısı düzenlemesi kapasitesini etkileyeceğine dikkat çekiyor.

UÇAKLAR NE OLDU?

IŞİD'in ele geçirdiği üsteki uçakların durumu merak konusu. Bir iddiaya göre IŞİD militanları çok sayıda uçağı tahrip etti. IŞİD militanları daha önce iki üssü ele geçirdikten sonra, Suriye askerlerinin kesik başlarıyla kutlama yapmıştı.

Suriye resmi haber ajansı SANA, Tabka Askeri Havalimanı'nda Ordu birliklerinin tahliye ve yeniden konuşlanma operasyonu yaptığını duyurmuştu. 

 

KAYNAK: akşam.com.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER