ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL29°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Kasım 2014 Pazar 15:34

"IŞİD'e uçakla silah veriliyor" iddiası

"IŞİDe uçakla silah veriliyor"

Irak Parlamentosu Savunma ve Güvenlik Komisyonu Başkanı Hakim ez-Zamili, koalisyon güçlerinin IŞİD'e karşı yürütülen savaşta ciddi olmadığını savundu. Zamili ayrıca IŞİD'e uçakla silah desteği sağlandığını iddia etti.


Mukteda es-Sadr'a bağlı El-Ahrar Bloku milletvekili Zamili, ülkedeki çatışmalarla ilgili  yaptığı açıklamada, Irak'ta ABD ve koalisyon güçlerinin IŞİD'e karşı saldırılarının başarısız olduğunu ifade ederek, "ABD ve koalisyon güçleri, IŞİD'e karşı savaşta ciddi değil. Koalisyon güçlerinin, IŞİD'e karşı hava saldırılarına rağmen örgütün Kobani'ye girmesi mücadelenin ciddi olmadığının göstergesidir" dedi.

Musul ve Telafer ilçesinde "IŞİD'e uçaklarla silah yardımında bulunulduğunu" iddia eden Zamili, özellikle Musul'un yaklaşık 60 kilometre güneyinde bulunan ve ülkenin en büyük petrol rafinerilerinden birine sahip el-Kayyare nahiyesinde, askeri üsse uçaklarla silah ve mühimmat desteğinde bulunulduğunu öne sürdü. Zamili, bu yardımın kim tarafından yapıldığı ya da iddia ettiği yardımı gerçekleştiren uçakların kime ait olduğuna dair bilgi vermedi.

Türkmenlerin, Bağdat yönetiminden silahlanma talebi konusuna da değinen Zamili, şunları söyledi:

"Etnik grup ve siyasi partilerin silahlandırılmaması gerekiyor. Ancak bir bölgenin silaha ihtiyaç duyduğu ve kendini koruyabilme gücüne sahip olduğunu gördüğümüzde orada Savunma Bakanlığı ve Halk Toplulukları'na bağlı birliklerin oluşturulması doğaldır."

Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziranda Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, IŞİD ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor. ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de savaş uçaklarıyla Irak ordusu ve Peşmerge'ye destek veriyor.

Ancak Irak'taki kimi siyasi gruplar, zaman zaman Batılı ülkeler tarafından terör örgütü IŞİD'e de silah verildiğini iddia ediyor. Havadan atılan bazı silahların da IŞİD'in eline geçtiği yönünde haberlerin çıktığı ülke kamuoyunda bu yönde yoğun tartışmalar yaşanıyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER