ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL33°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Eylül 2014 Cuma 18:13

Kobani kentinde Kürt güçleriyle IŞİD militanları arasındaki çatışmalar yoğunlaştı.

IŞİD Türkiye sınırında. Çatışmalar yoğunlaştı!

Suriye'nin Halep İlçesi'ne bağlı Kobani ilçesini ele geçirmek isteyen IŞİD militanları ile YPG güçleri Türkiye sınırında çatışıyor.


Suriye'nin kuzeyindeki Kobani'de çatışmalar yeniden şiddetlendi. Şiddetli çatışmalar sırasında sık sık meydana gelen patlamalar Türkiye tarafında tedirginliğe yol açarken, Suriyelilerin evlerini terk ederek Türkiye'ye kaçışı da devam ediyor. IŞİD militanlarıyla Kürt güçler arasında Kobani'ye 10 kilometre uzaklıkta yaşanan çatışmalar, Türkiye'den de görülebiliyor.

IŞİD STRATEJİK TEPEYİ ELE GEÇİRİYOR

Kürt güçleri ve IŞİD militanları arasındaki çatışmaların üç noktada sürdüğü belirtildi. IŞİD'in Kobani'nin 10 kilometre batısında, Kürt güçlerin saldırılar için kullandığı bir tepenin kontrolünü ele geçirmeye çalıştığı belirtiliyor. IŞİD ile Kürt gruplar arasındaki çatışmalar Türkiye sınırdan da izlenebiliyor.

Zaman zaman seken kurşunlar Türkiye tarafına da isabet ediyor. IŞİD'in Kobani'ye ilerleyişi dün durdurulmuştu ancak örgütün kenti almak için yeni bir saldırı başlattığı belirtiliyor.

HAVA OPERASYONU SÜRÜYOR

ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri de, Suriye'nin çeşitli kentlerine hava saldırıları düzenlemeye devam ediyor.

Suriye Genel Devrim Konseyi'nden yapılan açıklamada, Deyr ez-Zor kırsalında bulunan El-Meyadin'e 4 hava saldırısı düzenlendiği belirtildi. IŞİD'in merkezi Rakka kentinde de koalisyona ait uçakların uçuş yaptığı açıklandı.

ABD ve 5 Arap ülkesinin savaş uçakları hava saldırılarında Eş-Şedadi kentindeki petrol sahasını da hedef aldı.

Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin de katılımıyla ABD, Suriye'deki IŞİD hedeflerine Salı günü hava saldırıları başlatmıştı.

HAYVANLARA SU VE YEM VERİLDİ

Bu arada sınır hattında onlarca aracın yanı sıra binlerce küçük ve büyükbaş hayvan da bekleyişini sürdürüyor. Sürülerini Türkiye'ye geçiremedikleri için sınır hattında günlerdir bekleyişini sürdüren besicilerin talebi üzerine önceki günler olduğu gibi bu sabah yine Suruç'tan getirilen saman balyaları iş makineleri ile sınır tellerinin üzerinden Suriye tarafına gönderildi. İş makineleri ayrıca besicilere tankerlerle de su vererek sınır hattındaki hayvanların telef olmasını önlemiş oldu.
Öte yandan günlerdir bölgede sık sık görülen toz fırtınası sınır hattındaki görevlileri olumsuz etkilemeye devam ediyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER