ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL4°C
Karla Karışık Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Temmuz 2014 Salı 16:47

IŞİD, Kerkük-Bağdat karayolunu kapattı

IŞİD, Kerkük-Bağdat karayolunu kapattı

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Kerkük-Bağdat karayolunu ulaşıma kapattığı bildirildi.


Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütünün Kerkük-Bağdat karayolunu ulaşıma kapattığı bildirildi. Diplomatik kaynaklar, Musul'da alıkonulan Başkonsolosluk çalışanlarının IŞİD'in elinde bulunduğunu ve konuyla ilgili yeni bir gelişmenin olmadığını söyledi.

Kerkük-Bağdat karayolu kapalı

IŞİD'in Irak'ta ele geçirdiği yerlerle ilgili son zamanlarda değişiklik olmadığını aktaran kaynaklar, Musul, Telafer ve Enbar vilayetinin önemli bir bölümünün örgütün elinde bulunduğunu, Kerkük-Bağdat karayolunun ise ulaşıma kapatıldığını bildirdi.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun dün Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani ile iftarda bir araya geldiğini anımsatan kaynaklar, görüşmelerde Türkiye'nin Irak'ın bütünlüğünün korunmasından yana tavrının ve terörizmle mücadeleye desteğinin yinelendiğini vurguladı.

Irak'ta yaşayan Kürtlerin ülkenin bütünlüğü içerisinde sahip olmaları gereken yerin öneminin de görüşmede ele alındığına değinen kaynaklar, yerlerinden edilen Türkmenlere IKBY'nin destek vermesinden dolayı teşekkür edildiğini de aktardı.

Öte yandan kaynaklar, Musul'da alıkonulan Başkonsolosluk mensuplarına ilişkin, IKBY'nin yardım önerisinde bulunduğunu, Türk tarafının da ihtiyaç duyulması halinde işbirliğine açık olduğunu söylediğini kaydetti.

 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER