ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Haziran 2014 Cuma 00:25

IŞİD kan dökmeye devam ediyor

IŞİD kan dökmeye devam ediyor

Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütü milislerinin, teslim olmayı reddeden 6. bölüğe bağlı sınır birliklerine saldırdığı bildirildi.


Yerel kaynaklardan alınan bilgiye göre, IŞİD milisleri, Enbar'a bağlı Hasibe bölgesinden çekilen sınır birliklerine saldırdı. Çok sayıda ölü ve yaralının olduğu belirtilen saldırının, sınır muhafızlarının silahlarını bırakmayı reddetmesi üzerine düzenlendiği ifade edildi.

Öte yandan Başbakan Nuri el-Maliki'nin talimatıyla, Irak hükümeti, Samarra'nın korunmasında orduya destek için sivillerden oluşan bin kişilik takviye kuvvet oluşturulduğu öğrenildi.

Takviye kuvvetin, birkaç saat içinde Şiilerce kutsal sayılan türbelerin bulunduğu Samarra'ya gelmesinin beklendiği bildirildi.

Samarra Operasyon Gücü komutanlarından Sabah El-Fetlani, "Samarra, Beled ve Ed-Decil şu an sakin. Ancak ilçenin silahlı gruplar tarafından basılması öngörüsü var. Güçlerimiz, bölgeyi korumak için yeterli. Silahlı gruplar istediklerini alamayacak" diye konuştu.

IŞİD militanları ve bazı aşiret güçlerinin, Irak'ın en büyük kentlerinden Musul ile Salahaddin vilayetinin merkez kenti Tikrit'in yanı sıra bölgedeki kimi yerleşim birimlerinde kontrolü ele geçirdiği açıklanmıştı.

Salahaddin'e bağlı 14 ilçe ve nahiyeden sadece Samarra, Beled, ed-Decil ve Tuzhurmatu'nun yönetimin kontrolünde kaldığı, özellikle Şiiler için kutsal mekanlar olmasından dolayı Samarra ilçesinin özel kuvvetler tarafından korunduğu belirtilmişti.

 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER