ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL28°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2014 Perşembe 08:50

IŞİD kadınlardan ne istiyor?

IŞİD kadınlardan ne istiyor?

IŞİD'le mücadelede kadınların önemli roller üstlendiğine dair haberler basında sıklıkla yer alıyor. CNN, militanlarla savaşta kadınların ön cephede yer almasının nedenlerini inceledi.


CNN, IŞİD militanlarıyla ön cephede mücadele eden kadınların savaşa katılma gerekçelerini inceledi. Frida Ghitis’in kaleme aldığı makale, IŞİD’in daha önce kadınlara yaptığı insan haklarına aykırı davranışların özetlenmesiyle başlıyor. 

KADINLAR IŞİD TEHDİDİNE KARŞI ORGANİZE OLUYOR

Ghitis, militanların kadınları köleleştirdiğini, kaçırdığını ve savaş ganimeti olarak kabul ettiğini hatırlatırken, kadınların IŞİD tehdidine karşı organize olduğunu ve dünyayın dikkatini de tehdidin büyüklüğüne çektiğini belirtiyor. 

Yazıda kadınların IŞİD’le savaşmasındaki ana sebep, “Kadınların IŞİD hakimiyeti durumunda kaybedecek şeyleri herkesten fazla” sözleriyle açıklanıyor. Radikal'de yer alan habere göre, Suriye’de IŞİD’le mücadele eden Kürtlerin üçte birinin kadın olduğunun vurgulandığı makalede, günden güne daha fazla kadının savaşa katılmak için motive olduğu ifade ediliyor. 

YPG'NİN BAŞIMI ÇEKEN İKİ KİŞİDEN BİRİ KADIN

IŞİD’e karşı Kobani’de mücadele eden YPG’lilerden de söz edilen makalede, “Kobani için yapılan savaşta, YPG’nin kara birliklerinin başını iki kişi çekiyor. Bunlardan biri kadın; savaş alanında Narin Afrin olarak bilinen Mayssa Abdo. YPG’nin yüzde 35’i kadın. Bir de 7 bin 500 savaşçılı YPJ var.Türkiye ’den Kürt kadınlar Suriye’deki kardeşlerinin yanında savaşmak için gönüllü oldular” deniyor. 

Ghitis, IŞİD’in kontrolü altında tuttuğu Musul’da, kadınların militanların baskıcı yönetimine karşı organize olduğunu söylüyor. Buna göre, kadın hakları aktivisti Sameera Salih al-Nuaimy, IŞİD’in yol açtığı felaketleri sosyal medyada kınayınca tutuklandı, işkence gördü ve idam edildi. Bir diğer eylem ise IŞİD yüzlerini kapamalarını emrettiğinde kentteki kadın doktorlar tarafından gerçekleştirildi. Grev yapan kadınların en az biri idam edildi. 

KADINLAR IŞİD'İN KATI KURALLARINA KARŞI SAVAŞIYOR

IŞİD kontrolü altındaki bölgelerde kadınlar için çok katı kıyafet kuralları olduğu ve kadınların erkek akrabaları olmadan evden çıkmalarının yasak olduğu bilinirken, kural ihlalinde bulunanlar militanlar tarafından idam edilebiliyor. Ghitis, bu kısıtlamalarla karşı karşıya kalan kadınların birçoğunun daha önce modern hayatlar sürdüğünün altını çiziyor. Bu nedenlerle kadınlar savaşa daha fazla dahil oluyor.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER