ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 07 Temmuz 2014 Pazartesi 21:14

IŞİD ile çatışmaya girdiler

IŞİD ile çatışmaya girdiler

Felluce kentinde, hükümete karşı savaşan Ceyşu'l Mücahidinörgütü ile IŞİD örgütü militanları arasında çatışma çıktığı belirtildi.


Irak'ın Enbar vilayetine bağlı Felluce kentinde, hükümete karşı savaşan Ceyşu'l Mücahidin (Mücahitler Ordusu) örgütü ile Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü militanları arasında çatışma çıktığı belirtildi.
Güvenlik gerekçesiyle adının açıklanmasını istemeyen bir Irak hükümeti yetkilisi, "Ceyşu'l Mücahidin'in IŞİD'e biat etmeyi reddetmesinin ardından Felluce kenti ile Kerame nahiyesinde iki örgütün militanları arasında hafif ve orta dereceli silahların kullanıldığı çatışma çıktığını" ileri sürdü.
Aynı yetkili, Felluce'de dün Ceyşu'l Mücahidin örgütü komutanlarından Muhammed Said el-Cumeyli'nin yola döşenen patlayıcının infilak etmesi sonucu hayatını kaybettiği olayla IŞİD'in bağlantısı olabileceğini iddia etti.
ABD'nin 2003'te Irak'ı işgalinin ardından kurulan Ceyşu'l Mücahidin, ülkedeki Sünni cihatçı örgütlerden biri olarak görülüyor. Söz konusu örgüt, 2004'te Enbar'daki faaliyetleri sırasında El-Kaide'ye biat etmediği gibi şu ana kadar IŞİD'e de biat etmediği belirtiliyor.
Kabile ve aşiretlerden oluşan örgütün yaklaşık 4 binden fazla mensubu bulunuyor. Mutedil Selefi anlayışına sahip Ceyşu'l Mücahidin örgütü, Bağdat'ın Sünni mahallelerinde, Tikrit, Ebu Gureyb, Diyala, Enbar, Bağdat ve Felluce'de faaliyet yürütüyor. Ahfadu Sad, Cünudu's Sahra ve es-Sabitun gibi 20 alt silahlı grubu bulunuyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER