ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL21°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Ağustos 2014 Çarşamba 18:43

IŞİD Erbil'e yaklaştı

IŞİD Erbile yaklaştı

Musul'un Güver nahiyesini ele geçiren IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Erbil'e 70 kilometre mesafeye kadar yaklaştı.


 

Irak'ta, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) militanlarının, Erbil'e 70 kilometre mesafeye kadar yaklaştıkları bildirildi. 

Bölgedeki AA muhabirinin bildirdiğine göre IŞİD, Erbil'e 70 kilometre uzaklıkta olan Musul'un Güver nahiyesini ele geçirdi. Sünni Arap halkın yaşadığı nahiyeyi denetimine alan IŞİD'in yeni hedefi Mahmur ilçesini ele geçirmek. Mahmur-Güver sınırında  IŞİD militanlarıyla peşmerge güçleri arasında iki gündür şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Peşmerge güçleri, IŞİD'i durdurmak için Mahmur'un çevresine hendekler kazdı. Zira IŞİD militanları, zırhlı araçlarla ilerleme kaydediyor. 

Mahmur halkı da ilçelerini IŞİD'den korumak için silahlandı. Bazı gönüllü gençler de cephede giderek peşmergeye destek veriyor. Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre Mahmur'un düşmesi, 60 kilometre uzaklıktaki Erbil'in, IŞİD saldırılarına daha açık hale gelmesi anlamına geliyor. Bu nedenle Kürt yönetimi, Mahmur'a sürekli takviye güç gönderiyor. 

Kürdistan Demokrat Partisi'nin Mahmur ilçesi sorumlularından Necat Ali, AA muhabirine yaptığı açıklamada, IŞİD militanlarının saldırılarının başarısızlıkla sonuçlandığını söyledi.

Peşmerge güçlerinin, Geyare yolundaki Dugirdkan, Mecid ve Hamit köylerinde 24 kilometre uzunluğunda yeni hendekler kazdığını aktaran Ali, IŞİD militanlarının iki gündür vurkaç taktiğiyle saldırılar düzenlediğini belirtti. IŞİD'in püskürtüldüğünü anlatan Ali, "Mevzilerimiz şimdi daha güçlü" dedi. 

Peşmergeler ile IŞİD çatışıyor

Öte yandan Anadolu Ajansı (AA) ekibi, Irak'ın Musul'a bağlı Mahmur ilçesinde, peşmerge komutanıyla röpartaj yaparken, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı grupla peşmergeler arasında çatışma çıktı.

Mahmur ilçesinde peşmerge ile IŞİD ve destekçisi gruplar arasında yaşanan şiddetli çatışmalar devam ediyor. İlçenin Güver nahiyesinin çevresine konuşlanan peşmerge güçleri, IŞİD militanlarının ilerlemesini durdurmak için bulundukları alana hendekler kazdı.

Bölgedeki gelişmeleri görüntülemek için bölgeye giden AA ekibi, Peşmerge Komutanı Muhammet Yusuf'la röportaj yaptı. Bu esnada  IŞİD militanları, buraya saldırdı, peşmerge güçleri de anında karşılık verdi. IŞİD militanlarının, peşmergenin bulunduğu noktanın yakınlarına havan topu attığı, askeri aracın arkasında bekleyen peşmergelerin ise kurşunlardan korunmak için eğilmek zorunda kaldığı çatışma anını AA muhabirleri kaydetti.

Çatışma esnasında da soğukkanlılığını koruyarak, röportaja devam eden Yusuf, Arapların yaşadığı, Erbil'e 55 kilometre uzaklıktaki Güver nahiyesinin IŞİD'in kontrolüne geçtiğini belirtti.

Söz konusu nahiyenin "Kürt bölgesinde olmadığı için ilerlemediklerini" ifade eden Yusuf, "Ancak üstlerimizden emir gelirse operasyon düzenleyebiliriz. Şu an için savunma pozisyonundayız. Amacımız nüfusu Kürt olan Mahmur ilçe halkını muhtemel IŞİD saldırılarından korumak" dedi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER