ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Eylül 2014 Çarşamba 15:30

IŞİD'ten Damimarka'ya tehdit

IŞİD Danimarkayı tehdit etti

IŞİD’a karşı mücadele ön saflarda yer alan Danimarka, örgüt tarafından hedef noktasına konuldu.


IŞİD, Danimarka’yı ilk kez adını anıp tehdit ederken, ülkede terör tedbirleri artırıldı. Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, birçok ülkeye olduğu gibi Danimarka’ya da IŞİD'in terör tehdidinin arttığına dikkat çekerek, "Bu nedenle IŞİD’e karşı 40 ülkenin katıldığı bir koalisyonla mücadeleye girdik." dedi.

Danimarka’ya yönelik IŞİD tehdidi İngiliz gazeteci John Cantlie’nin 6 dakika süren görüntüsünde yer aldı. IŞİD elinde esir olan İngiliz gazetecinin örgüte ait internet sitesinde yayınlanan görüntüsünde "Koalisyonda olan herkes. Danimarka ve Fransa savaş uçakları gönderdi. İngiltere, Kürtleri silahlandırıyor, İran asker gönderiyor." sözleriyle tüm bu ülkelerin IŞİD’ın hedefinde olduğu belirtiliyor.

Danimarka’nın hedef ülkeler arasında adının geçmesini 'son derece rahatsız edici' olarak değerlendiren Dışişleri Bakanı Martin Lidegaard, IŞİD’in ortaya çıkmasıyla birçok ülkeye karşı terör tehdidinin arttığını söyledi. IŞİD’ın tehdidini ciddiye aldıklarını ancak IŞİD’e karşı mücadele eden koalisyondan ayrılmalarının söz konusu olmadığının altını çizen Dışişleri Bakanı Lidegaard, "Uluslararası dayanışma içinde olduğumuzu göstereceğiz." dedi.

IŞİD’in tehdinini değerlendiren terör uzmanlarından Lars Erslev Andersen, Danimarka’nın adının anılmasının kendisi için sürpriz olmadığını söyledi. Andersen, IŞİD’ın tehdidiyle ‘sempatizanlarını’ Danimarka’ya karşı harekete geçirmeyi hedeflediğini söyledi.

İstihbarat teşkilatı PET adına açıklama yapan Terör Analiz Bölümü’nden Sören Jensen, video görüntüsünü ciddiye alıp tedbirleri tedbirleri gözden geçirdiklerini söyledi. Jensen, Danimarka’ya yönelik terör tehdidi değerlendirmesinin bu yılın ocak ayında yapıldığına işaret ederek, "Tehdit seviyesinde bir değişiklik yok. Danimarka'da terör saldırısı tehdidini hâlâ sınırlı seviyede görüyoruz." açıklamasını yaptı.

KAYNAK:
CİHAN
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER