ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2014 Salı 18:18

IŞİD'i vurduktan sonra Obama'dan ilk açıklama

IŞİD böyle vuruldu İşte Obamadan ilk açıklama

ABD'nin Suriye'de IŞİD hedeflerini vurması sonrası Başkan Barack Obama'dan kısa bir açıklama yaptı.


ABD'nin New York kentinde düzenlenecek BM İklim Zirvesi'ne katılmak için yola çıkan ABD Başkanı Barack Obama, yolculuğu öncesi Beyaz Saray'da kısa bir açıklama yaptı.

ABD ve 5 Arap müttefikinin Suriye'de IŞİD hedeflerini vurmasıyla ilgili konuşan Obama, ABD'yi tehdit eden terörist gruplara müsamaha göstermeyceklerini söyledi.

"Amacımız açıktır. Bu sadece ABD'nin savaşı değil. Tüm Ortadoğu, İŞİD'i reddetmektedir" diyen ABD Başkanı Obama, "Irak ve Suriye'de IŞİD'e karşı savaşanlara destek verilecek. Ayrıca IŞİD'in mali kaynakları kurutulacak. IŞİD'e katılanları da engeleyeceğiz" dedi.

'HOROSAN GRUBUNU DA VURDUK'

ABD'nin Suriye'de IŞİD'in yanısıra El Kaide bağlantılı Horasan grubunu da vurduğunu belirten Obama, El Kaide bağlantılı Horosan grubunun, ABD'ye komplo hazırlığı içerisinde olduğunu iddia etti.

IŞİD karşıtı uluslararası koalisyonu güçlendirmek için çalışacağını vurgulayan Obama, IŞİD'İ yenmek için gerekenin yapılacağını belirtti. 

İŞTE IŞİD'İ BÖYLE VURDULAR (Video için tıklayınız!)

ABD ve müttefik kuvvetlerinin dün gece Suriye’deki IŞİD hedeflerine yönelik düzenlediği saldırıyla ilgili görüntüler yayınlandı.

ABD ve aralarında Suudi Arabistan, Katar, Bahreyn, Ürdün ve Birleşik Arap Emrilikleri'nin de bulunduğu müttefik devletlerin Suriye'deki IŞİD mevzilerini vurduğu görüntüler yayınlandı.

Görüntülerde Basra Körfezi'ndeki USS Arleigh Burke isimli destroyerden Tomahawk füzelerinin fırlatılması ve George H.W. Bush isimli uçak gemisinden de F/A-18 Hornet savaş uçaklarının kalkış anı yer alıyor.

Gece saatlerinde başlayan hava saldırılarında IŞİD'in kontrolü ele geçirdiği Rakka, Deyr Ez Zor ve İdlib'e düzenlenen hava saldırılarında şimdiye kadar en az 70 IŞİD militanının öldürüldüğü bildirildi.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER