ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 21 Ekim 2014 Salı 17:21

IŞİD ABD'nin attığı silahları ele geçirdi mi?

IŞİD ABDnin attığı silahları ele geçirdi mi?

Amerikalı uzmanlar, havadan gönderilen silahların yanlış kişilerin eline geçerek risk oluşturabileceği konusunda uyardı. IŞİD görüntüleri kanıt gösterdi.


IŞİD, ABD’nin Kobani’deki YPG güçlerine havadan attığı silah ve tıbbi malzeme paketlerini ele geçirdiğini öne sürdü; iddiasına yayınladığı görüntüleri kanıt gösterdi.

IŞİD, ABD’nin PYD’ye yardım için havadan gönderdiği silahları ele geçirdiğini iddia etti.

IŞİD tarafından yayınlanan videoda, bir militan, Amerika tarafından PYD’ye gönderilen mühimmat ve ilk yardım malzemelerini ele geçirdiklerini öne sürdü. Yardım kutularını açarak gönderilen malzemeleri gösteren IŞİD militanı bomba, silah ve ilk yardım malzemelerinin ellerinde olduğunu söyledi. Yayınlanan görüntülerde ayrıca paraşütlerle atılan birçok askeri malzemenin boş bir tarlada durduğu görüldü.

Daha önce koalisyon güçleriyle IŞİD'i bombalayan ABD savaş uçaklarının IŞİD'le çatışan PYD'ye yardım etmek için havadan gönderdiği mühimmatlar IŞİD militanlarının eline geçti.

IŞİD tarafından yayınlanan görüntülerde iki militanın ABD tarafından atılan silahları çektiği görülüyor. Kur'an-ı Kerim'de ''Şüphesiz ki kafirler mallarını, (insanları) Allah yolundan alıkoymak için harcıyorlar. Daha da harcayacaklar. Ama sonunda bu, onlara yürek acısı olacak ve en sonunda mağlûp olacaklardır.'' mealindeki Enfal suresi 36.ayeti okuyor.
ABD tarafından PYD'ye yardım etmek için attığı mühimmatların ele geçirildiğini söyleyen militan, silahları ve bombaları gösteriyor.

 

AMERİKALI UZMANLAR UYARMIŞTI

Amerikan güçlerinin Kobani’de (Ayn el Arap) IŞİD’e karşı savaşan gruplara havadan silah yardımında bulunması IŞİD’in kentte ilerleyişini durdurmaya yardımcı olacağında hemfikir olan Amerikalı uzmanlar, bu silahların yanlış kişilerin eline geçerek risk oluşturabileceğine de işaret ediyor ancak bunu alınabilecek bir risk olarak görüyorlar.

ABD yönetimi, önceki gün Kobani’yi IŞİD’e karşı savunan silahlı gruplara havadan silah ve insani malzeme yardımı yapıldığını duyurdu. Kobani’de zorlu bir çatışmanın olduğunu, bu nedenle ABD Başkanı Barack Obama'nın bu konuda harekete geçmek istediğini telekonferansla gazetecilere aktaran Amerikalı üst düzey yetkililer, silah ve insani malzeme yardımı yapılmasıyla ilgili olarak Obama’nın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı bilgilendirdiğini kaydetti.

ALINMASI GEREKEN BİR RİSK

Amerikalı güvenlik ve savunma uzmanları ise Kobani'deki güçlere gönderilen silahların aynı zamanda risk oluşturacağına dikkati çekiyor.

AA muhabirinin sorularını yanıtlayan düşünce kuruluşu Ortadoğu Enstitüsü’nün kıdemli uzmanlarından Greg Myre, Kobani’de devam eden çatışmalarda ABD’nin silah ve insani yardımının sembolik birçok anlam içerdiğini anlattı.

Bu yardımın kentin IŞİD’in eline geçmesini önlemeye yardımcı olacağını ifade eden Myre, “ PYD bu silahları kullanabilir ve çok başarılı olabilir. IŞİD’i Kobani’den kovabilir veyaIŞİD bu silahları yarın PYD’nin elinden alabilir. Bu silahların kimin tarafından kullanılacağını veya nasıl kullanılacağını tahmin edemezsiniz” uyarısında bulundu. Myre ancak bunun alınması gereken bir risk olduğunu kaydetti.

ABD, IŞİD’in eline geçmesini istemediği yardım paketini vurdu

ABD yönetimi de silahların çatışmalarda yanlış tarafa düşme ihtimalinin bulunduğunu biliyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, dünkü günlük basın brifinginde, silahların yanlış kişilerin ve IŞİD’in eline geçmesi ihtimaline ilişkin soruya şu yanıtı verdi: “Bu ihtimal her zaman var ama ABD ordusu bu tür operasyonlarda çok iyi ve şu anda bu konteynerlerin nerelere düştüğü ve kimler tarafından alındığının değerlendirmesi yapılıyor.”

Silahların IŞİD’in eline geçmesinden endişe duyan ABD Merkez Kuvvetler Komutanlığı da (CENTCOM) dün Kobani yakınlarında düzenlenen hava saldırılarında, bir gece önce havadan yapılan silah ve tıbbı malzeme yardımları sırasında IŞİD’in kontrolündeki bölgeye düşen yardım paketinin örgütün eline geçmemesi için vurulduğunu duyurdu.

GARANTİSİ YOK

Heritage Foundation'ın Dış İlişkiler ve Savunma Politikaları Çalışmaları Başkan Yardımcısı James Carafano da Kobani’de IŞİD'e karşı savaşan silahlı grupları desteklemenin Obama stratejisinin parçası olması gerektiğini düşünüyor.

Suriye’nin kuzeyinde IŞİD’e karşı verilen mücadelenin ön planda olduğunu belirten Carafano, Suriye meselesinin birçok açıdan sıkıntıları da beraberinde getirdiğini vurguladı. ABD uçaklarının havadan bıraktığı silahların yanlış kişilerin eline düşme ihtimaline ilişkin, “Özellikle silah ticareti ve kaçaklığının yaygın olduğu bir bölgede, bu noktada mutlak bir garanti yok” ifadesini kullandı.

Yardımlar bölgede yeni bir çatışmaya neden olmaz

ABD’de Bill Clinton, George W. Bush ve Barack Obama yönetimlerinde Dışişleri Bakanlığı’nda dış ilişkiler uzmanı olarak bir dönem görev de yapan Columbia Üniversitesi’nin İnsan Hakları Çalışmaları Enstitüsü Barış İnşası ve Haklar Direktörü David L. Phillips, hava saldırıları ve Kobani’yi savunanların silahlandırılmasını günü çoktan geçmiş bir yardım olarak görüyor. Yardım için “Bu onların IŞİD’e karşı tarihi ve cesur mücadelesini kabul etmektir” diyen Phillips, yardımların bölgede yeni bir çatışmaya neden olmayacağını kaydetti. Phillips, “Hayır, bunun tam tersi etkisi olacaktır, kaosa neden olan terör örgütü IŞİD’dir ve Kürtlere silah sağlamak IŞİD’i yenilgiye uğratacak ve bölgeyi istikrara kavuşturacaktır” diye konuştu.

ABD'nin politikasında değişiklik bulunmadığına vurgu yapan Phillips, Amerikalı üst düzey yetkililerin geçen hafta Paris’te PYD lideri Salih Müslim’le bir araya gelerek saatlerce güvenlik işbirliğinin de aralarında bulunduğu birçok konu üzerinde konuştuklarını hatırlatarak “Bu da bana yardımların araştırılarak yapıldığını gösteriyor” dedi.

ÇOK KÜÇÜK RİSK ALIYORSUNUZ

Uluslararası Stratejik Çalışmalar Merkezi uzmanlarından Anthony Cordesman da yardımın çok büyük tehlike oluşturmadığını vurguladı. Karşılarında ağır makineli otomatik silahlarla savaşan IŞİD’in bulunduğu gruplara, etkinliği çok fazla olmayan silah yardımında bulunulduğunu belirten Cordesman, “Burada çok küçük risk alıyorsunuz. IŞİD tarafından saldırıya uğrayan ve izole edilmiş gruplara yardım edeceğinizi gösteriyorsunuz ama onlara yapılan yardımlar herhangi ciddi bir risk oluşturmuyor” açıklamasında bulundu. 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER