ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL16°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Temmuz 2014 Salı 17:16

İşçi ve işveren zirvesinde gerginlik

İşçi ve işveren zirvesinde gerginlik

Fransa'da hükümet ile işveren ve işçi sendikaları arasındaki gerginlik sürüyor.


Fransa'da hükümet ile işveren ve işçi sendikaları temsilcilerini bir araya getiren ekonomik ve sosyal konsey toplantısında gerginlik sürüyor.

Toplantının ikinci ve son gününün sabahki oturumuna hükümet ve işvereni protesto eden ülkenin radikal sol sendikalarından "CGT" ve "FO" temsilcileri katılmadı. Yine ülkenin en büyük eğitim çalışanları sendikası "FSU" temsilcileri, sabahki oturumun hemen başında hükümetin politikalarını protesto etmek için toplantıdan ayrıldı.

Konsey toplantılarına, bütçe açıklarını düşürmek için kamu harcamalarını düşürme ve vergileri artırma planları yapan hükümete yönelik işçi ve işveren kesiminden gelecek tepkiler damgasını vuruyor.

Fransa'nın önde gelen 7 büyük işveren örgütü de konsey öncesi hükümete, "ekonomik reformları hızlandır" çağrısında bulunmuştu.

Ortak çağrıda işverenler, ''maliyetlerin düşürülmesi, çalışanlar için ödenen kesintilerin indirilmesi, vergi kolaylığı ve çalışma süreleriyle ilgili mevzuatta esneklik'' istemiş, istihdamın artırılması ve ekonomik büyüme için hükümetin iş dünyasını daha fazla desteklemesi beklentilerini dile getirmişti.

İşçi sendikaları ise son dönemde ülke gelinde düzenledikleri grevlerle hükümetin ekonomik ve sosyal politikalarına yönelik tepkilerini ifade ediyor.

Fransa'da bütçe açıkları ile ekonomik büyümenin ve istihdamın artırılamaması, hükümetin en fazla eleştirildiği konuların başında geliyor.
 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER