ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 02 Kasım 2013 Cumartesi 21:34

Irkçı parti sığınmacıları protesto etti


Bulgaristan'da ırkçı ve aşırı milliyetçi söylemleriyle tanınan Ataka Partisi, Türkiye sınırına yakın Elhovo şehrinde sığınmacılara karşı gösteri düzenledi.
Elhovo'da çoğunluğu Suriyeli göçmenlerin yerleştirildiği geçici sığınmacı kampı yakınlarında gerçekleştirilen gösteride konuşan Ataka lideri Volen Siderov, Bulgaristan'ın çeşitli askeri ihtilaflardan kaçanlara barınma imkanı tanımaması gerektiğini belirtti.
Siderov, ükeye gelen sığınmacıların arasında çok sayıda İslamcı gruplara mensup şahısların bulunduğunu, bu kişilerin ise Bulgaristan ve Avrupa'nın güvenliği için tehlike oluşturduğunu iddia etti. Gösteriye katılan Ataka üyeleri, "İstenmiyorsunuz, gidin", "Bulgaristan'a hoş gelmediniz" ve "Göçmenleri durduralım" yazılı pankartlar taşıdı.
Bulgar medyası, Ataka'nın gösterisiyle ilgili haberlerde parti lideri Volen Siderov'un yine uluslararası antlaşmaları tanımadığını ve saymadığını gösterdiğini yazdı.
Bulgaristan'da hükümeti oluşturan Bulgar Sosyalist Partisi ile Hak ve Özgürlükler Hareketi Partisi, 240 sandalyeli parlamentoda 120 sandalyeye sahip. İki parti, parlamentoda çoğunluğu sağlamak için 23 sandalyeye sahip Ataka'nın desteğine ihtiyaç duyuyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER