ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 22 Şubat 2017 Çarşamba 17:04

İranlı vekilden hükümete "Ahvaz" eleştirisi

İranlı vekilden hükümete "Ahvaz" eleştirisi

İran'ın Huzistan eyaletine bağlı İze kenti milletvekili Hadimi: "Eyalet halkı adeta 'sessiz bir ölümde' yok oluyor"


İran'ın Huzistan eyaletine bağlı İze kenti milletvekili Hidayetullah Hadimi, bölge halkının maruz kaldığı çevre krizine ilişkin, "Eyalet halkı adeta 'sessiz bir ölümde' yok oluyor." dedi.

Bölgedeki kriz hakkında Tesnim Haber Ajansı'na bilgi veren Hadimi, kriz konusunda hükümetin girişimlerinin zayıf kaldığını söyledi.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin başında olduğu hükümete bağlı ilgili bakanlıkların hepsinin krize karşı yaklaşımlarının yetersiz olduğunu öne süren Hadimi, "Bölgedeki sorunların ortaya çıkmasında en büyük pay zaten bu bakanlıklara ait." dedi.

Hadimi, uzun yıllar Huzistan bölgesine karşı ilgisiz kalınmasının söz konusu krize yol açtığını belirterek, "Bu ilgisizlik had safhaya ulaştığı vakit elektrik ve su kesintileri ile iletişim sorunları ortaya çıktı." dedi.

Hadimi, kum fırtınasının yanı sıra elektrik ve su kesintileriyle de mücadele eden bölge halkının durumunu ise "Eyalet halkı adeta 'sessiz bir ölümde' yok oluyor. Halk hastanelerin önlerinde saf tutmuş vaziyette." ifadeleriyle anlattı.

İran’ın güneybatısında Arap nüfusun yoğun olduğu Huzistan eyaletinde halk, bölgeyi etkisi altına alan şiddetli kum fırtınasının yanı sıra elektrik ve su kesintileri ile de mücadele ediyor. Çok sayıda kişinin solunum ve akciğer yetmezliğinden hastanelere yatırıldığı eyaletin merkezi Ahvaz’daki hastanelerde tıbbi araç ve gereçlerin de yetersiz olduğu belirtiliyor.

Eyaleti etkisi altına alan şiddetli kum fırtınasından kaynaklı elektrik ve su kesintilerinin günlerce giderilememesi nedeniyle hükümetin yaşanan sorunlara duyarsız kaldığını düşünen vatandaşlar Ahvaz Valiliği önünde gösteriler düzenlemişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER