ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL9°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Nisan 2013 Cumartesi 17:32

İran'la nükleer müzakerelerde sonuç çıkmadı


 BM Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri ve Almanya'dan oluşan "5+1" grubu ile İran arasındaki nükleer müzakerelerde herhangi bir ilerleme sağlanamadı.

Kazakistan’ın Almatı şehrinde iki gündür devam eden müzakerelerin ardından gazetecilere açıklama yapan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, görüşmelerden herhangi bir sonuç alamadıklarını söyledi. Görüşmelerde herhangi bir ilerleme olmasa da İran ile müzakerelerin devam edeceğini ifade eden Catherine Ashton, uzun süren müzakereler sonucu kayda değer bir ilerleme sağlanamadığını belirtti. "5+1" grubu ile istişarelerde bulunma talebi üzerine müzakerelere ara verildiği hatırlatan Ashton, yeni öneriler sunan heyetlerin,bunları değerlendirdikten sonra karşı tarafa cevap vereceğini ifade etti.

İran ile yapılan müzakerelerin son derece titizlikle sürdürüldüğüne değinen Ashton, "Her şey son derece olumlu başlamıştı. Fakat İran’ın olumsuz tutumu ilerleme sağlama konusunda imkan vermedi. Oysa biz bu toplantı öncesi İran’dan olumlu adımlar atmasını bekliyorduk.” siye konuştu.

Bir sonraki müzakerenin yeri ve tarihine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

İran, öncelikli olarak nükleer enerji elde etme hakkının resmen tanınmasını ve yaptırımların kaldırılmasını talep ediyor. "5+1" grubu ise İran'dan uranyum zenginleştirme programını sınırlandırmasını, sonraki süreçte de askıya almasını, ayrıca nükleer çalışmalarının barışçıl amaçlı olduğunu ispatlamasını istiyor.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER