ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL25°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Ekim 2013 Salı 14:37

İran'la nükleer müzakerelerde atmosfer olumlu


BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya ile İran arasında, Tahran'ın nükleer programı ile ilgili müzakerelere İsviçre'nin Cenevre şehrinde devam ediliyor.

AB Komisyonu Dış Politika Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton'un Sözcüsü Michael Mann, İran'ın PowerPoint formatında yeni bir teklif sunduğunu ve temkinli bir iyimserlik içerisinde olduklarını kaydetti. Sözcü, Ashton'un İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif'le dün akşam yemekte bir araya geldiği ve çok olumlu bir atmosferin oluştuğunu dile getirdi.

Mann, teklifin ayrıntıları ile ilgili bilgi vermekten kaçındı. Fakat İran medyası 'gereksiz krizleri sona erdirecek ve yeni ufuklar açacak' bir teklifin ortaya konduğunu duyurdu.

İran Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçi ise tekliflerine ilk tepkinin olumlu olduğunu kaydetti.

İki gün sürecek görüşmelerde, yaptırımlardan bazılarının kaldırılması karşılığında İran'ın nükleer teknoloji geliştirmekten kısmen vazgeçmesi teklifi ele alınacak.

İran'da selefi Mahmud Ahmedinejad'a göre daha yumuşak söylemlere sahip Hasan Ruhani'nin cumhurbaşkanı seçilmesi müzakerelerin başarısıyla ilgili umutları artırmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER