ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 26 Şubat 2013 Salı 11:58

"İran’ın tutumuna bağlı"

"İranın tutumuna bağlı"


AB Sözcüsü Michael Mann, bugün Almatı'da İran'la devam ettikleri nükleer müzakerelerden bir sonuç alınmasında İran’ın tutumunun etkili olacağını kaydetti.

Toplantıda gazetecilerin sorularını cevaplayan AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’ın sözcüsü Michael Mann Kazakistan’da gerçekleştirilen bu toplantıda İran için birtakım tavsiyelerde bulunacaklarını söyledi. İran için son derece olumlu şartlar oluşturduklarına dikkat çeken Mann, görüşmelerin nasıl sonuçlanacağını kestiremediklerini ifade etti.

İstanbul görüşmesini İran açısından bir ilerleme olarak kabul edildiğini ifade eden Mann, İstanbul’da İran’ın ilk defa nükleer programı hakkında üyeleri bilgilendirdiğini ve bu açıdan İstanbul zirvesinin başarılı olduğunu kaydetti.

Somut sonuçlar elde etmek için gayret gösterdiklerine dikkat çeken Mann, İran heyetinin de görüşmelerde esneklik göstereceklerini umut ettiklerini belirtti.

ABD ile İran arasında ikili görüşmelerin yapılıp yapılmayacağı hakkında bilgisinin olmadığını belirten Mann, görüşmelerin sonuç vermesinin İranlı yetkililerin tutumuna da bağlı olduğunun altını çizdi.

İran için yeni bir teklifin yapılmayacağını kaydeden Mann, ancak İran’ın yeni bir teklif ile gelip gelmediğinin toplantı sonunda ortaya çıkacağını kaydetti.

Toplantılar sonunda AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ve İran Ulusal Güvenlik Yüksek Konseyi Sekreteri Said Celili’nin birer basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER