ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 09 Şubat 2013 Cumartesi 02:12

''İran'ın önünde bir seçim var"


ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, İran'ı, 26 Şubat'ta İran ile ''5 artı 1'' grubu arasında Kazakistan'da yapılacak nükleer müzakerelere, ''nükleer programıyla ilgili kaygıları ele almaya ve ciddi biçimde müzakere etmeye hazır olarak gelmesi'' konusunda uyardı.

Kerry, ''Uluslararası toplum, İran'ın (Kazakistan'a) ciddi biçimde müzakere etmeye ve nükleer programıyla ilgili kaygıları ele almaya hazır şekilde gelmesi halinde buna yanıt vermeye hazır'' dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı görevine başladıktan sonraki ilk basın toplantısını yapan Kerry, İran'ın nükleer silah edinmesini önlemeye kararlı olduklarını vurguladı.

Baskı ve diyaloğu içeren iki kulvarlı politikayı devam ettireceklerini belirten Kerry, ''İran'a şunu vurgulamak istiyorum; diplomasi penceresi hala açık. Seçim nihayetinde İran'a ait. Uluslararası toplum, İran'ın (Kazakistan'a) ciddi biçimde müzakere etmeye ve nükleer programıyla ilgili kaygıları ele almaya hazır şekilde gelmesi halinde buna yanıt vermeye hazır. Eğer bunu yapmazlarsa o halde daha da tecrit edilmeyi seçmiş olacaklar. Seçim onların'' diye konuştu.

''İran'ın nükleer programıyla ilgili bu sorunda, kazananın diplomasi olmasını sağlamaya hazırız'' diyen Kerry, ABD Başkanı Barack Obama'nın, barışçıl bir nükleer programı konuşmaya hazır olduğunu söylediğini hatırlattı. Kerry, ''İran'ın önünde bir seçim var. Dünyaya, (programın) barışçıl olduğunu kanıtlamaları gerekiyor ve biz de makul şekilde oturup bunu nasıl yapabileceklerini ve hepimizin nasıl tatmin olabileceğini müzakere etmeye hazırız'' ifadesini kullandı.

Kerry, Obama'nın, tercihinin diplomatik çözüm olduğu yönündeki sözlerini de anımsatarak, ''Ancak bunu sağlayamazsa İran'ın nükleer silah sahibi olmamasından emin olamak için gereken her şeyi yapmaya hazır'' dedi.

Kerry ayrıca, İran'ın uranyum zenginleştirme programının hızını artırma planlarını ''kaygı verici ve rahatsız edici'' olarak niteledi.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER