ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL15°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Eylül 2014 Pazartesi 18:03

İran'da internet tartışması

İranda internet tartışması

Ruhani: ”Günümüz dünyasında internet gözardı edilemez”


 
 
 İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İranlı bazı dini liderlerden internet ve yeni teknolojiler konusunda daha hoşgörülü olmalarını istedi.

İran resmi ajansı IRNA’da yer alan habere göre, başkent Tahran’da düzenlenen "Dünya Cami Günü" konferansında konuşan Ruhani, internetin yeni bilgilere ve teknolojilere ulaşmak isteyen öğrenciler ve uzmanlar için önemli olduğunu söyledi. Ruhani, İranlı din adamlarından internet konusunda hoşgörülü olmalarını talep etti.

Ruhani, devlet televizyonundan yayınlanan konuşmasında, “Günümüz dünyasında internet gözardı edilemez, interneti bilmeyen biri uzman, hatta öğrenci sayılmaz. Biz genç nesillere dünyanın kapılarını kapatamayız” ifadesini kullandı.

İranlı bazı din adamları, 3G servislerinin ve hızlı internetin yaygınlaşmasını “ahlaksız içeriklere erişimi kolaylaştırdığı” gerekçesiyle eleştirmişti. 

Ruhani hükümeti, geçtiğimiz günlerde İranlı telekomünikasyon şirketlerine kullanıcılar için 3G servis hizmetleri sunma iznini genişletmişti.

 “Yolumuz itidal yolu”

Konuşmasında Filistin konusuna da değinen İran Cumhurbaşkanı Ruhani, Filistin halkını desteklemeyi sürdüreceklerini ifade ederek, “İran’ın ve İslam dünyasının İsrail’in saldırganlığına izin vermeyeceğini” söyledi.

“Bir kısım cahil barbarlar” diye nitelendirdiği terör örgütü Irak Şam İslam Devleti’nin (IŞİD) saldırılarına ilişkin de Ruhani, yapılan saldırıların İslam’a büyük zarar verdiğini belirterek, “İslam'ın itidal yolu” olduğunu vurguladı. Ruhani, “Yolumuz ne aşırı sol ne de aşırı sağ, yolumuz itidal yolu” ifadesini kullandı.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER