ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ocak 2013 Perşembe 17:01

İran ve Suriye'den İsrail'e tehdit!

İran ve Suriyeden İsraile tehdit!

İsrail'in Suriye'ye düzenlediği hava saldırısı Ortadoğu'da infiale sebep oldu. İran, Suriye ve Rusya sert tepki gösterdi.


Suriye ve İran, İsrail'i dün düzenlediği hava saldırısına karşılık vermekle tehdit etti.

Suriye'nin Lübnan Büyükelçisi Ali Abdülkerim Ali; Şam'ın saldırıya karşılık verme gibi bir seçeneği olduğunu söyledi. Büyükelçi, bunun zamanlamasının ise ilgili hazırlıklara bağlı olduğunu ekledi.

İran ise İsrail'in hava saldırısının "Batı'yla koordine edilmiş bir eylem olduğunu" öne sürdü.

"SURİYE'NİN TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ HEDEF ALINDI"

İran Dışişleri Bakanı Ali Ekber Salihi, İsrail’in Suriye’deki bazı askeri hedefleri vurduğu iddiasıyla ilgili olarak, saldırıyı şiddetle kınadıklarını açıkladı.

Salihi, devlet televizyonu IRINN tarafından da yayınlanan açıklamasında, "İsrail’in saldırısı, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğüne yapılan saldırıdır" dedi.

İsrail’in bölge halkı ve Müslüman ülkeler arasında fitne çıkarma çabalarına değinen Salihi, bölge ülkelerinde bilinç ve sağduyunun korunmasının benzer saldırıları önlemek için gerekli olduğunu vurguladı.

Bu arada, IRINN’in saldırıyla ilgili yorumunda, ”İsrail savaş uçaklarının saldırısına hedef olan bölgenin daha önce bu ülkedeki silahlı gruplarca ele geçirilmek istendiği, ancak başarısız olunduğu” ifadeleri kullanıldı.

RUSYA'DAN SERT TEPKİ

Rusya Dışişleri Bakanlığı, İsrail uçaklarının Suriye’ye yaptıkları hava saldırısı ile ilgili iddiaların araştırıldığını ve bilgilerin doğru olması durumunda yapılanın Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nü açık ihlal etme anlamı taşıyacağını açıkladı.

Rusya Dışişleri Bakanlığı yaptığı açıklamada, Moskova yönetiminin, İsrail Hava Kuvvetleri’nin Suriye’nin Şam şehri yakınlarına düzenlediği hava saldırısından dolayı derin endişe duyduğunu bildirdi.

Açıklamada, "Eğer bu bilgiler doğrulanırsa o zaman BM tüzüğü ihlal edilerek egemen bir devlete saldırı anlamına gelecek. Sebebi her ne olursa olsun kabul edilemez ve bu olay hiçbir haklı nedenle bağdaştırılamaz bu yüzden saldırıyla ilgili araştırmalarımız devam edecektir. Durumun tüm ayrıntılarıyla açığa kavuşması için tarafımızdan acil adımlar atılacaktır" denildi.

Rus Ria Novosti Haber Ajansı’nda yer alan habere göre açıklamada ayrıca Rusya, Suriye’deki şiddetin tamamen ortadan kaldırılması, 30 Haziran 2012 tarihli Cenevre Anlaşması gereği Suriye diyalogunun başlatılması gerektiğine yer verildi.

"SURİYE KONUSUNDA YORUM YOK"

İsrail Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Yigal Palmor, İsrail uçaklarının Suriye’deki bazı hedefleri vurduğuna ilişkin iddialarla ilgili olarak, ”Bu konuda korkarım yapabileceğim tek açıklama ’yorum yok’ demektir” açıklamasında bulundu.

Palmor, uluslararası basında büyük yankı uyandıran haber hakkında Bakanlık olarak herhangi resmi bir açıklamada bulunmayacaklarını belirtti. Palmor, ”Bu konuda korkarım yapabileceğim tek açıklama ’yorum yok’ demektir” diye konuştu.

İsrail Savunma Kuvvetleri de, saldırı haberi hakkında herhangi bir açıklama yapmaktan kaçındı.

DEMİR KUBBE KUZEYE KAYDIRILMIŞTI

Geçen hafta, Suriye’den kaynaklanan kimyasal silah tehdidinin belirlenmesi halinde müdahale edileceği uyarılarında bulunan İsrail, daha önce Gazze sınırına yakın şehirlere yerleştirdiği Demir Kubbe (Iron Dome) füze bataryalarının bir kısmını 4 gün önce, ülkenin kuzeyindeki Hayfa şehrinin yakınlarına taşımıştı.

40 kilometre menzile sahip füzelere karşı etkin savunma sistemi olarak bilinen Demir Kubbe’nin, kuzeye kaydırılmasının, İsrail’in muhtemel bir saldırısının ardından, misilleme olarak Lübnan’daki Hizbullah’tan gelecek roket saldırısı için ön hazırlık olarak yorumlanmıştı.
 

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER