ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Çok Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 05 Şubat 2013 Salı 09:42

İran SGK Başkanı tutuklandı


 İran'da Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığını vekaleten yürüten Said Murtezavi'nin tutuklandığı bildirildi.
     İran'ın resmi haber ajansı IRNA, aynı zamanda eski Tahran Savcısı olan Murtezavi'nin dün akşam gözaltına alındığını ve daha sonra Evin cezaevine konulduğunu duyurdu.
     Murtezavi, Tahran Savcısı olduğu dönemde Kehrizek tutuklama merkezinde üç kişinin ölümüyle sonuçlanan olaylardan sorumlu tutuluyordu.
     Meclis Araştırma Komisyonu'nun da aynı yönde rapor hazırlaması üzerine soruşturma dosyası açılmış ve Murtezavi açığa alınmıştı.
     Hakkında açılan soruşturma dosyasına rağmen hükümet tarafından resmi görevlere atanan Murtezavi, en son Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanı olarak tayin edilmişti.
     Meclisin ve kamuoyunun tepkileri üzerine bir süre önce İdare Mahkemesi tarafından bu görevden alınan Murtezavi, hükümet kararıyla bu sefer vekaleten bu kurumun başına getirilmişti.
     Hükümet ve meclis arasında yetki ve güç kullanımına dönüşen atama ve görevden almalar nihayetinde siyasi krize farklı bir boyut katmış oldu.
     Murtezavi'nin resmi göreve atanmasını ''yasalara aykırı'' bulan meclis bir adım daha ileri atarak İş, Refah ve Kooperatif Bakanı Abdulrıza Şeyhülislami hakkında gensoru vermişti.
     Mecliste önceki gün ele alınan gensoru önergesi sırasında Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ve Meclis Başkanı Ali Laricani arasındaki tartışma gündeme damgasını vurmuştu.
     Şeyhülislami, 56 ''hayır'' ve 24 ''çekimser'' oyuna karşılık 192 ''evet'' oyuyla görevden alınmıştı.
     Yasama ve yürütme organlarının başkanları arasındaki tartışma, sivil toplum kuruluşlarının yanı sıra siyasi ve dini liderlerin tepkisine neden olmuş, tarafları uyaran açıklamalar yapılmıştı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER