ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 16 Ekim 2014 Perşembe 21:50

iran nükleerde anlaşmaya yakın

iran nükleerde anlaşmaya yakın

İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, nükleer programındaki farklıların giderilmesi konusunda gelişme kaydettiklerini ve nihai anlaşmaya yakın olduklarını söyledi.


İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif, Viyana’da gerçekleştirilen İran ile ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa artı olarak Almanya’nın (P5+1) katıldığı toplantıda İran’ın nükleer programındaki farklıların giderilmesi konusunda gelişme kaydettiklerini ve nihai anlaşmaya yakın olduklarını söyledi.

İran’ın nükleer programı görüşmeleri kapsamında Avusturya’nın başkenti Viyana’da ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Avrupa Birliği’nin Dış Politika Şefi Catherine Ashton ile bir araya gelen İran Dışişleri Bakanı Cevat Zarif görüşmenin ardından açıklamalarda bulundu. 6 saat süren üçlü görüşmeyi "oldukça zor" olarak tanımlayan Zarif, ilerleme kaydedildiğini ve olası çözümlerin tartışıldığını söyledi. Görüşmelerin oldukça zor ve yoğun geçtiğini dile getiren Zarif, “Problemlere odaklanmak yerine çözümleri tartıştık” dedi. Tüm alanlarda ilerleme kaydedildiğini söyleyen Zarif eksikliklerin azaldığını fakat önlerinde uzun bir yol olduğunu belirtti.

İran’ın nükleer programında nihai anlaşmaya varılması için P5+1 ülkeleri ile İran arasındaki farklılıkların giderilmesi için müzakereler 24 Kasım tarihine kadar uzatılmıştı.

İran'ın nükleer programına çözüm bulmak amacıyla yürütülen müzakerelerin sekizinci turu sona erdi.

Avusturya'nın başkenti Viyana'da Coburg Otel'de heyetler arasında genel ve ikili görüşmelerin yapıldığı müzakerelerin sonunda basın açıklaması yapılmadı.

Üç gün süren müzakerelerin birinci gününde AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton ile İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif arasında ikili görüşme, ikinci günde ise Ashton ve Zarif ile ABD Dışişleri Bakanı John Kerry arasında yaklaşık 7 saat süren üçlü görüşme yapılmıştı.

Taraflar arasında, uranyum zenginleştirme düzeyi, santrifüj sayısı, ağır su reaktörünün geleceği, nükleer işbirliği ve yaptırımların kaldırılması konularında farklılıklar bulunuyor. Müzakerelerde taraflar arasındaki farklılıkların giderilemediği belirtiliyor.

Müzakerelerin bir sonraki turunun kasım ayının başlarında yapılması bekleniyor.

İran ile 5+1 ülkeleri arasında İsviçre'nin Cenevre kentinde 24 Kasım 2013 tarihinde yapılan müzakerelerde geçici anlaşmaya varılmış ve bu anlaşma uyarınca taraflar arasında 20 Temmuz 2014 tarihine kadar kapsamlı bir anlaşmaya ulaşılması öngörülmüştü. Ancak farklılıkların giderilememesi nedeniyle müzakereler 24 Kasım 2014 tarihine kadar uzatılmıştı.


 

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER