ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Temmuz 2014 Cumartesi 02:53

İran, Mısır'a destek verdi

İran, Mısıra destek verdi

Mısır'ın Gazze'ye yönelik saldırılarındaki kayıpların önlenmesi ve akan kanın durdurulması için taraflar arasında başlattığı girişime, İran'dan destek istedi.


Mısır, Birleşmiş Milletler kararlarına daha önce defalarca uymamış olan İsrail'in, Gazze'ye yönelik saldırılarındaki kayıpların önlenmesi ve akan kanın durdurulması için taraflar arasında başlattığı girişime, İran'dan destek istedi.

Mısır Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, İran Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'in Mısırlı mevkidaşı Samih Şükri'yi telefonla arayarak, Gazze'de yaşanan gelişmeleri görüştüğü belirtildi.

Açıklamada, Şükri'nin "masum Filistin halkının korunması, akan kanın durdurulması ve askeri operasyonların son bulması için tek yol" olduğunu ifade ettiği Mısır'ın ateşkes girişimine, İran'dan destek istediği ifade edildi.

Mısır Dışişleri Bakanı'nın İranlı mevkidaşına, Mısır'ın girişimi hakkında ayrıntılı açıklamarda bulunduğu ve ana hedeflerinin Gazze'deki ölümlerin son bulması olduğunun altını çizdiği belirtilen Bakanlık açıklamasında, İran Dışişleri Bakanı Zarif'in de Mısır'ın siyasi ve insani alanda Filistin halkı için gösterdiği çabaya teşekkür ettiği kaydedildi.

İsrail 7 Temmuz'dan bu yana "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye sürdürdüğü saldırıların ardından, Perşembe akşamı, Gazze'den İsrail'e uzanan tünellerin vurulması amacıyla kara harekatı başlattığını duyurmuştu.

Mısır, geçen Pazartesi günü saldırıların durması ve sınır kapılarının açılmasını öngören ateşkes girişiminde bulunmuştu. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER