ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL26°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 28 Ekim 2013 Pazartesi 21:08

İran ile UAEA arasındaki görüşmeler sürüyor


İran ile Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı (UAEA) arasında Viyana'da başlayan "Yapılandırılmış Yaklaşım Belgesi" konulu nükleer görüşmelere, yarın devam edilmesi kararlaştırıldı.
Tarafların gündemdeki tüm konuları ele alamadıklarını belirten UAEA kaynakları, görüşmenin yarın da devam edilmesi kararı alındığını belirtti.
UAEA basın bürosundan yapılan açıklamada, tarafların yarınki oturumun ardından basına ortak açıklama yapacakları kaydedildi.
İran'ın nükleer programının askeri boyutuna ilişkin iddiaları açıklığa kavuşturmak ve nükleer tesislerde yapılacak denetim yöntemlerini belirlemek amacıyla hazırlanan "Yapılandırılmış Yaklaşım Belgesi" konulu görüşmelerin bugüne kadar gerçekleşen 11 turunda taraflar arasında bir uzlaşı sağlanamamıştı.
İran yönetimi nükleer programının barışçıl amaçlı olduğunu ve zenginleştirdiği uranyumu nükleer reaktörlerde yakıt olarak kullandığını belirtirken ABD ve Batılı bazı müteffikleri, "İran'ın uranyumu nükleer silah sahibi olmak üzere zenginleştirmekte ısrar ettiğini" ileri sürüyor.
ABD Merkezi Haberalma Teşkilatı CIA ile İsrail istihbarat teşkilatı MOSAD da son yıllarda UAEA'ya verdikleri raporlarda, Parçin nükleer tesisinde nükleer başlık denemesi yapıldığını iddia etmişti.
Ancak UAEA müfettişlerinin nükleer tesislerde yaptığı denetimde İran'ın nükleer programının askeri boyutuna ilişkin somut kanıt bulamadı.
Tahran yönetimi, Parçin nükleer tesisin bir bölümüne "askeri tesis" gerekçesiyle UAEA müfetişlerinin girişine izin vermediği için nükleer programın askeri boyutu üzerindeki iddialar da açıklığa kavuşturulamıyor.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER