ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL17°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 00:01

''İran barışçıl kullanıyorsa kanıtlaması zor değil''


ABD Başkanı Barack Obama tarafından Dışişleri Bakanlığına aday gösterilen Senatör John Kerry, İran'ın nükleer silah elde etmesini engellemek için ne yapılması gerekiyorsa yapacağını ama bu sorunu diplomatik yollarla çözmek istediklerini ve diplomasinin başarılı olması için her çabayı göstereceğini söyledi.

Senato Dış İlişkiler Komitesi, Kerry'nin adaylığını görüşüyor.

Kerry, konuşmasında, özellikle Ortadoğu ve Güney ve Orta Asya'daki acil ve tehlikeli zorluklarla karşı karşıya olduklarını belirterek, İran'ın nükleer programı sorunun çözülmesi gerektiğini belirtti.

Obama'nın belirttiği gibi İran'ın nükleer silah elde etmesini engellemek için ne yapılması gerekiyorsa yapacaklarını ifade eden Kerry, yaklaşımlarının ise ''çerçeveleme'' politikası değil, ''önleme'' politikası olduğunu dile getirdi.

İran'a yönelik güçlü yaptırımlara devam edeceklerini belirten Kerry, Obama ve kendisinin bu sorunu diplomatik yollarla çözmek istediklerini ifade ederek, diplomasinin başarılı olması için her çabayı göstereceğini ama kimsenin ABD'nin nükleer tehdidi azaltma yönündeki kararlılığından şüphe duymaması gerektiğini bildirdi.

Bugün dünyanın daha önce olmadığı kadar karmaşık hale geldiğini belirten Kerry, ''bu dönemin gerçekten Amerikanın liderlik etme zamanı'' olduğunu kaydederek, Kongre'deki siyasetçileri partilerin ötesine geçerek birlikte çalışmaya çağırdı. Kerry, adaylığının onaylanması halinde ilk yaptığı işlerden birinin bu komiteyle bir araya gelip görüşmek olduğunu ifade etti.
    
Protesto...
    
Kerry'nin konuşmasının sonralarına doğru, salonda bir kadın, ''Ortadoğu'da birçok insanı öldürüyorsunuz, Ortadoğu size düşman değil'' diye protesto etti.

Kerry ise buranın insanlarının seslerini duyurduğu bir mekan olduğunu belirterek, protestocunun sesini duyurmasına saygı duyduğunu kaydetti.

Komite'nin başkanlığını yürüten Menendez, Kerry'e soru sorarken ''senatör'' demek yerine yanlışlıkla ''Sayın bakan'' dedi. Kerry ise Menendez'in dilinin sürçmesine ''(Onaylanmam) Çok hızlı oldu'' diye espri yaparak, sanki onaylanma süreci bitmiş olarak masadan kalkar gibi yaptı.
    
 ''İran barışçıl kullanıyorsa kanıtlaması zor değil''
    
Kerry, Menendez'in, dışişleri bakanlığı sırasında Kongre'nin İran'a yönelik geçirdiği yaptırımları tamamen uygulayıp uygulamayacağı ve diğer ülkelerin de bu yaptırımları uygulamasını sağlayıp sağlamayacağına yönelik soru üzerine, bunu kesinlikle yapacağını bildirdi.

İran riyalinin değerinin yüzde 80 düştüğünü, diğer ülkelerin de İran'a petrol bağımlılığını azalma konusunda olağanüstü işbirliği yaptıklarını belirten Kerry, ayrıca İran'ın nükleer faaliyetlerinin barışçıl olduğunu söylediğini ama bunu kanıtlamanın aslında zor olmadığını, birçok ülkenin her gün bunu yaptığını ifade ederek, ''davet olmadan da denetim'' yapılabilmesinin gerekliliğine dikkati çekti.

Kerry, Chuck Hagel'in savunma bakanlığına aday gösterilmesiyle ilgili olarak, Hagel'i güçlü ve milliyetçi bir eski senatör şeklinde tanımlayarak, ''Hagel, güçlü bir savunma bakanı olacaktır'' dedi.

Obama ile kendisi arasındaki bakış farklılıklarına yönelik soru üzerine Kerry, Obama ile dışişleri konusunda derin görüşme yapma fırsatlarının henüz olmadığını, bunu gelecek hafta yapacaklarını kaydetti.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER