ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL14°C
Az Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 06 Temmuz 2014 Pazar 16:33

Irak'ta yeni tehlike

Irakta yeni tehlike

Irak'taki Enbar İl Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, güvenlik zaafiyeti ve petrol fiyatlarındaki artış sebebiyle çok sayıda iş yerinin kapandığını belirtti.


Irak'taki Enbar İl Meclisi Başkanı Sabah Kerhut, güvenlik zaafiyeti ve petrol fiyatlarındaki artış sebebiyle çok sayıda iş yerinin kapandığını belirtti. Kerhut, Enbar iline bağlı kentlerin çoğunda güvenlik zafiyeti nedeniyle petrol fiyatlarında büyük bir artış olduğunu söyledi.

Kerhut, tüccarların can ve mal güvenliğinden endişe etmeleri ve petrol fiyatlarındaki artış nedeniyle mallarını elden çıkarttıkları bilgisini verdi. Vilayete bağlı birçok kentin silahlı kişilerin elinde olduğunu hatırlatan Kerhut, gıda sıkıntısı yaşandığını ve ticari hareketliliğin neredeyse sıfıra düştüğünü kaydetti.

El-Kaim ilçesi Kaymakamı Ferhan Fetihan, vilayet merkezine 350 kilometre mesafede bulunan Kaim ilçesinde, gıda maddelerinin azaldığı ve açlık tehlikesinin baş gösterdiğini söyledi. Petrol fiyatlarının artması ve yol güvenliğinin olmaması nedeniyle ticaretin durduğunu vurgulayan Fetihan, merkezi hükümetten güvenliği temin etmesini istedi.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD’in başını çektiği silahlı gruplar, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmiş, çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kalmıştı.

Ülkenin çeşitli yerlerinde terör örgütü IŞİD ile güvenlik güçleri arasında çatışmalar sürerken, Irak ordusu, IŞİD'in başını çektiği silahlı grupların kontrolündeki bölgelere hava saldırıları düzenliyor.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER