ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Nisan 2013 Çarşamba 07:29

"Irak'ta yaşananlar ülkenin birliğini tehdit ediyor"-


 Arap Birliği Genel Sekreteri Nebil el-Arabi, El-Ahdar el-İbrahimi'nin, BM ve Arap Birliği Özel Temsilciliği görevini yürütmeye devam ettiğini bildirdi.
     Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi, yazılı açıklamasında, geçen yıl 30 Nisan'da Suriye Eylem Grubu'nun Cenevre'de yayımladığı bildiriye göre, Suriye'de kanın durdurulması için BM ve Arap Birliği'nin birlikte çalışması fikrini herkesin desteklediğini belirterek, "bu bağlamda İbrahimi'nin, BM ve Arap Birliği Özel Temsilciliği görevini yürütmeye devam ettiğini" kaydetti.
     Arabi, Arap Birliği'nin son kararları nedeniyle İbrahimi'nin misyonunun bazı engellerle karşılaştığı yönündeki iddiaları ise reddetti.
     Suriye krizinin siyasi çözümden başka bir alternatifinin bulunmadığını ifade eden Arabi, dünya ülkelerine insani yardım çabalarında BM'ye destek olmaları çağrısında bulundu.
 
  Irak'ın Kerkük iline bağlı Havice ilçesinde güvenlik güçlerinin, göstericilere müdahale etmesi sonucu çıkan ve 23 kişinin ölümüne, 114 kişinin yaralanmasına neden olan çatışmalara da değinen Arabi, ülkede olayların şiddetlenmesinden endişe duyduğunu belirterek, hükümeti suçluları ortaya çıkarmak için soruşturma başlatmaya davet etti.
     Arabi, Irak hükümetinin, henüz büyümeden olayların önüne geçmesi gerektiğini bildirerek, "Irak'ta yaşanan olaylar, güvenlik sorunları ve terör suçları ülkedeki birliği, barışı ve egemenliği tehdit ediyor" ifadesini kullandı.
     Arap Birliği Genel Sekreteri Arabi ayrıca, Fransa'nın Trablus Büyükelçiliği'ne bugün bomba yüklü araçla düzenlenen saldırıyı kınayarak, Libya yönetimine, en kısa zamanda suçluları bulup adalete teslim etmeleri çağrısında da bulundu.
    
   

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER