ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL31°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 27 Kasım 2012 Salı 01:55

Irak'ta uzlaşı sağlandı

Irakta uzlaşı sağlandı

Günlerdir, Peşmerge ile Dicle operasyon güçleri arasındaki çatışma sona erdi.


Erbil ve Bağdat yönetimleri arasında Bağdat'ta yapılan müzakereler sonunda Peşmerge ile Dicle operasyon güçlerinin eski mevzilerine dönmeleri konusunda prensipte anlaşma sağlandığı bildirildi.
    
Peşmerge Bakanlığı Basın Bilgilendirme Merkezi Müdürü Halgurd Hikmet Mala Ali, yaptığı açıklamada, Bağdat'taki toplantıda, heyetlerin, ''Gerilime son verilip sukunetin sağlanması'' konusunda prensipte anlaşmaya vardığını belirtti.
    
Görüşmelerle ilgili ayrıntı vermeyen Ali, Peşmerge güçleriyle Irak ordusunun 16 Kasım öncesindeki konumlarına çekilmesinin kararlaştırıldığını ifade etti. Ali, ayrıca heyetler arasındaki görüşmelerin sürdürülmesinin kararlaştırıldığını ifade etti.
    
IRAK'TAKİ GERİLİM
    
Irak Başbakanı Maliki'nin, anayasada, ''Tartışmalı bölgeler'' olarak tanımlanan yerlere, doğrudan kendisine bağlı Dicle operasyon güçlerini göndermesi ve Selahaddin kentinin Tuzhurmatu ilçesinde, 16 Kasım'da Irak ordu birliklerinin Bölgesel Yönetim'e bağlı Peşmerge güçlerinden 1 kişiyi öldürmesiyle Erbil ve Bağdat yönetimleri arasında gerginlik başlamıştı.
    
Irak ordusunun Kerkük'e 30 kilometre mesafeye kadar gelmesi ve Peşmergelerin Kerkük yolunu kapatmasıyla gerilimin artması üzerine Irak Meclis Başkanı Usame en-Nuceyfi devreye girmiş, iki tarafın heyetlerinin Bağdat'ta görüşmesini sağlamıştı.
    
Peşmerge Bakanlığı Genel Sekreteri Cebbar Yaver, Irak Milli Savunma Bakanlığı'ndaki görüşmeye, Kürt tarafından kendisinin ve askeri yetkili Ferik Şervan Abdurrahman'ın, Bağdat tarafından ise ordu yetkilileri Ali Gaydan ve Abid Gambal ile Maliki'nin temsilcisi Faruk Araji'nin katılacağını belirtmişti.
    
Toplantıda müzakerelere yarın da devam edilmesi kararının da alındığı bildirildi.
    
  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER