ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL32°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Haziran 2014 Pazar 15:43

Irak'ta karayollarında güvenlik zazfiyeti

Irakta karayollarında güvenlik zazfiyeti

Irak'ta başkent Bağdat'ı kuzey illerine bağlayan karayollarında, emniyet güçlerine ait birliklerin kent merkezlerinde konuşlanması nedeniyle güvenlik zaafiyeti yaşanıyor.


Selahaddin iline bağlı Tikrit'ten geçen yol ile yine Selahaddin'den geçen Kerkük-Bağdat yolu başta olmak üzere başkent Bağdat'ı kuzey bölgelerine bağlayan karayollarında varlık gösteren silahlı gruplar, sivillerin yanı sıra güvenlik güçlerinin de korkulu rüyası haline geldi.
Kerkük-Bağdat yolundan geçen güvenlik güçlerine ait araçlar, silahlı ya da bomba yüklü araçlarla düzenlenen saldırılara maruz kalıyor.
Yüzbaşı Hüseyin Tikriti, AA muhabirine yaptığı açıklamada, başkent Bağdat'ı Selahaddin ilini bağlayan Tikrit yolunun güvenlik güçleri için tehlikeli alanlar arasında yer aldığını belirterek, "Bu yol, çok uzun olduğu için güvenlik güçleri tarafından yeterli ölçüde kontrol altına alınamıyor" dedi.
Irak ordusunda görev yapan asker Muhammed Halil de, meslektaşlarının yol boyunca silahlı grupların saldırılarına hemen karşılık veremedikleri için yaşamlarını yitirdiklerine dikkati çekerek, "Bu yollardan geçerken hayatımızdan endişe ediyoruz. Pek çok arkadaşımızın hayatını kaybettiği yollarda muhtemel saldırılara karşı elimiz tetikte bekliyoruz" diye konuştu.
Iraklı gazeteci Muhammed Abdurrahman, Bağdat'ı kuzey illerine bağlayan ve Selahhaddin ilinden geçen yollardaki güvenlik zaafiyeti konusunda Kerkük'ün, Enbar, Diyala ve Bağdat'la olan bağlantısı nedeniyle silahlı grupların konuşlanması için verimli bölge olduğunu söyleyerek, şöyle devam etti:
"Bu gruplar arasında öne çıkanlar arasında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) örgütü ile Nakşibendi Hareketi bulunuyor."
Abdurrahman, emniyet güçlerinin bölge kent merkezlerindeki saldırılarla mücadele ettiği için yollarda gerekli emniyetin sağlanamadığına dikkati çekerek, "Bu olayların önüne bölgede devriyelerin konuşlanması, karayolların başlarına kontrol noktalarının tesisi ile geçilebilir" ifadelerini kullandı.
Selahaddin il komisyonu yetkililerinden Casim Cebbara ise söz konusu sorunun çözümünü, emniyet güçleri ile bölge sakinlerinin birlikte çalışmalarıyla sağlanacağını kaydederek, "Halk ile emniyet güçleri omuz omuza verirse bölgede güvenlik sağlanacaktır" dedi.
BM'nin Irak temsilciliği UNAMI, Irak'taki terör olayları nedeniyle Nisan ayında 280'i emniyet mensubu 754 kişinin hayatını kaybettiğini, 496'sı emniyet mensubu bin 541 kişi yaralandığını açıkladı.
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER