ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2014 Perşembe 14:36

Irak'ta IŞİD kontrolü kaybediyor

Irakta IŞİD kontrolü kaybediyor

Güvenlik güçleri Ramadi'nin batısındaki Ed-Dulab ve Zehiha bölgelerini IŞİD terör örgütünden geri aldı.


 Irak güvenlik güçlerinin, terör örgütü IŞİD'in elinde olan Ramadi'nin batısındaki Ed-Dulab ve Zehiha bölgelerinde yeniden kontrolü sağladığı bildirildi. 

Bağdadi Nahiyesi Yerel Meclis Başkanı Malullah el-Ubeydi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Aşiretlerin yardımıyla geniş çaplı operasyon başlatan emniyet güçleri, IŞİD'in elinde bulunan Ed-Dulab ve yakınlarındaki Zehiha bölgelerinde kontrolü sağladı" dedi.

IŞİD militanlarının Ramadi'nin kuzeyine kaçmasının ardından emniyet güçlerinin bölgenin kurtarıldığını ilan ettiğini söyleyen Ubeydi, "Elbu Mahal, Cegaife, El-Ubeyd, Es-Selman, El-Kerabile ve Elbu Nemr  aşiretlerinin de katıldığı operasyon, Ramadi'nin 90 kilometre batısındaki Bağdadi nahiyesinden başladı. Çatışmalarda en az 30 IŞİD militanı öldürüldü, silah yüklü 2 araç tahrip edildi" ifadelerini kullandı.

Ubeydi, güvenlik güçlerinin yeniden Hit ilinin kontrolünü sağlamak için Nevaim bölgesi ve Hit kışlası yönünde ilerleyişinin sürdürdüğünü kaydetti.

Irak'ta, IŞİD öncülüğündeki silahlı grupların haziran ayında Musul başta olmak üzere bazı bölgelerin kontrolünü ele geçirmesinin ardından, IŞİD ile güvenlik güçleri arasındaki çatışmalar sürüyor. ABD ve koalisyon güçleri de savaş uçaklarıyla Irak ordusu ve Peşmergeye destek veriyor. IŞİD'in, koalisyon ülkelerinin desteğini arkasına alan Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine karşı kontrol ettiği bazı bölgeleri kaybettiği kaydediliyor.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER