ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL27°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Temmuz 2014 Salı 16:25

Irak'ta geçen ay 2 bin 417 kişi öldürüldü

Irakta geçen ay 2 bin 417 kişi öldürüldü

Birleşmiş Milletler, Irak'ta haziran ayında terör saldırıları ve şiddet eylemleri nedeniyle 2 bin 417 kişinin öldürüldüğünü, 2 bin 287 kişinin yaralandığını bildirdi.


Birleşmiş Milletler (BM), Irak'ta haziran ayında terör saldırıları ve şiddet eylemleri nedeniyle 2 bin 417 kişinin öldürüldüğünü, 2 bin 287 kişinin yaralandığını bildirdi.

BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği Sözcüsü Ravina Shamdasani, BM Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında, bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı güçlerin saldırıları sonrasında haziran ayında bin 531 Iraklı sivil ve 886Irak güvenlik gücü mensubunun öldürüldüğünü söyledi.

Son yıllardaki kayıtlar incelendiğinde ve kıyaslama yapıldığında bu sayının çok yüksek olduğunun altını çizen Shamdasani, "Haziran 2014, 2007 yılından beri en fazla Iraklının öldürüldüğü ay" dedi. Shamdasani, geçen ay ülkede bin 763 sivilin yaralandığı bilgisini de verdi.

Irak'taki cinayetleri şiddetle kınadıklarını belirten Shamdasani, "IŞİD güçlerinin devamlı bir şekilde sivilleri hedef aldığı, kaçırdığı, taciz ettiği ve öldürdüğü bilgisini alıyoruz" ifadesini kullandı.

Shamdasani, "IŞİD güçlerinin, Musul'da kapı kapı dolaşıp gençleri zorla silah altına aldığı bilgisini alıyoruz" diye konuştu.

BM verilerine göre, haziran ayında en fazla ölümün kaydedildiği yer kuzeydeki Musul'un başkenti Ninova. Burada 470 Iraklının öldürüldüğü, 327 kişinin yaralandığı belirtildi.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD ve bazı Sünni aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerini kontrolü altına almıştı. Bölgedeki Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçeleri de IŞİD'in eline geçmişti.

"2014 yılı başından bu yana 1 milyon 200 bin kişi yerinden edildi"

BM İnsani İşler Koordinasyon Ofisi Sözcüsü Jens Laerke, BM'nin Cenevre Ofisi'nde düzenlenen basın toplantısında Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) öncülüğündeki silahlı güçlerin saldırıları sonucu sadece haziran ayında 650 bin kişinin evlerini terk etmek zorunda kaldığını söyledi.

Laerke, Irak'ta 2014 başından bu yana 1 milyon 200 bin kişinin yerinden edildiğini kaydetti.

Dünya Gıda Programı Sözcüsü Elisabeth Byrs da ülkedeki güvenlik sorunlarına rağmen Musul'u terk eden 90 bin Iraklıya gıda yardımı ulaştırdıklarını söyledi.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği Sözcüsü Adrian Edwards, 20 Haziran'da yapılan basın toplantısında, bir milyon Iraklının yerinden edildiğini ifade etmişti.

BM tarafından açıklanan yeni rakamlara göre son 10 günde 200 bin Iraklının daha evlerini terk etmek zorunda kaldığı görülüyor. 

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER