ÖNE ÇIKANLAR :
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Mart 2017 Çarşamba 17:46

Irak'ta 4 milyon kişi evinden oldu

Irakta 4 milyon kişi evinden oldu

Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Caf: "DEAŞ'ın ortaya çıkmasından bu yana şimdiye kadar 4 milyon kişi evini terk edip iç göçmen statüsüne düştü"


Irak Göç ve Göçmenler Bakanı Casım el-Caf, terör örgütü DEAŞ'ın saldırıları ve çıkan çatışmalardan dolayı şimdiye kadar 4 milyon sivilin evinden olduğunu söyledi.

Caf, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Süleymaniye Amerikan Üniversitesi 5. Forum'unda yaptığı konuşmada, "DEAŞ'ın ortaya çıkmasından bu yana şimdiye kadar 4 milyon kişi evini terk edip iç göçmen statüsüne düştü." ifadesini kullandı.

Irak'ta DEAŞ'ın elinden birçok bölgenin geri alınmasından sonra evlerine dönenlerin de olduğunu belirten Caf, "Şu ana kadar 1 milyon 700 bin kişi ise evine döndü. Bu bizim için önemli bir gelişmedir." dedi.

Caf, evlerine geri dönemeyip kendi imkanlarıyla kiraladıkları evlerde veya çadırkentlerde yaşam mücadelesi veren yaklaşık 2 milyon 300 bin kişinin bulunduğunu, bu insanlar için "uluslararası yardımın şart olduğunu" belirtti.

Teör örgütü DEAŞ, Haziran 2014 tarihinde Irak'ın 2'nci büyük kenti Musul başta olmak üzere birçok bölgeyi ele geçirmişti. DEAŞ'ın elinde tuttuğu bölgelerin kurtarılması için başlatılan askeri operasyonlar sonucu milyonlarca Iraklı evlerini terk etmişti.

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER