ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL36°C
Sıcak
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 01 Mayıs 2013 Çarşamba 11:35

Iraklı Şeyma 18 yıl sonra yürüyebildi


Kalçasındaki çıkıklar ve belindeki eğrilik nedeniyle doğuştan yürüyemeyen Iraklı Şeyma Salih (18), Tarsus'taki tedavisinin ardından ilk adımlarını attı.
     Irak'ın kuzeyindeki Zaho kentinde yaşayan Salih ailesinin dört çocuğundan biri olan ve doğduğu günden beri yürüyemeyen Şeyma Salih, ülkesinde 3 kez ameliyat olmasına rağmen bir türlü yürüme sevincini yaşayamadı.
     Komşularının tavsiyesi üzerine Tarsus ilçesindeki özel bir hastanede ortopedi hastalıkları uzmanı Dr. Ömer Sayar'a başvuran Şeyma Salih, geçirdiği operasyonların başarılı geçmesi sonucu ilk adımlarını attı.
     Doktor Sayar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Şeyma Salih'in yürümek için umudunu tüketmiş durumda kendisine başvurduğunu ancak yapılan muayene ve tetkiklerden sonra genç kıza yürüme sevincini yaşatabileceğini söylediğini anlattı.
     Irak'ta doktorların hastaya "Artık yapacak bir şey yok. Yürüme umudun kalmadı" dediklerine işaret eden Sayar, "Şeyma Salih, daha önce sağlığına kavuşturduğumuz bir hastanın tavsiyesi üzerine hastanemize geldi. Çift taraflı kalça çıkığı ameliyatıyla, belindeki ve ayağındaki eğriliği giderdik. Operasyondan sonra hastamıza ilk kez yürüme sevincini yaşatacağımızı söyledik. Hastamız ve ailesi bize güvendi. Şu anda Şeyma hayata ilk adımlarını atmaya başladı. Hastamıza yürüme sevincini yaşattığımız için biz de çok mutluyuz" dedi.
     Doktorun kendisine yürüyebileceğini söylemesinden sonra yüzünün güldüğünü ve sevinç gözyaşları döktüğünü belirten Şeyma Salih ise ilk adımlarını atacağı günü iple çektiğini ve yürüme sevincini yaşadığı için çok mutlu olduğunu ifade etti.
     Genç kız şunları anlattı:
     "Ameliyattan sonra yürüyeceğim anı sabırsızlıkla bekledim. Doktorum yanıma gelip yürütmeye başlayınca yeni doğmuş gibi oldum. Hayatımda ilk kez yürüme sevincini tattım. Tarsus'a gelene kadar oturamıyordum bile. Şimdi ise yürüyorum. Allah'a binlerce şükür ediyorum, mutluluktan uçuyorum. Doktorumdan da Allah razı olsun. Ona ömür boyu hayır duası edeceğim."
     Baba Salih Salih ise kızının yürüyebilmesi nedeniyle çok mutlu olduklarını belirterek "Kızım yürümeye başladı ya dünyalar bizim oldu" dedi.
    

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER