ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Gök Gürültülü Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 04 Ağustos 2014 Pazartesi 16:32

Irak yönetimi IŞİD'i petrol kaçakçılığıyla suçladı

Irak yönetimi IŞİDi petrol kaçakçılığıyla suçladı

Irak yönetimi, ülkenin kuzeyindeki bazı petrol kuyularını ele geçiren Irak Şam İslam Devleti örgütünün, yurt dışına ham petrol kaçırdığını iddia etti.


 

Irak Petrol Bakanlığı Sözcüsü Asım Cihad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, terör örgütü IŞİD'in, ülkenin kuzeyinde ele geçirdiği kuyulardan çıkarılan ham petrolü yurt dışına kaçırdığını ifade etti.

Ülkesinin, söz konusu "kaçak petrolü" satın alan devletler veya taraflar hakkında ulusalararası platformda ve BM Güvenlik Konseyi'nde hukuki işlem başlatacağını aktaran Cihad, bunun Irak'ın sahip olduğu petrol rezervini olumsuz etkilediğini dile getirdi.

Ayn Zale petrol sahasının örgütün elinde olmasının, ülkedeki petrol üretimini ve bu bölgeden Türkiye'ye uzanan hatları etkilemeyeceğini savunan Cihad, buradaki petrol çıkarma işleminin zaten mart ayında "terör tehlikesi" nedeniyle durdurulduğunu kaydetti.

Cihad, IŞİD'in yurt dışına petrol kaçrıma eyleminin giderek artacağını da ileri sürerek, bunun ülke ekonomisini milyonlarca dolar zarara uğratacağını sözlerine ekledi. 

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD öncülüğündeki silahlı gruplar, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Ratbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmiş, çatışmalar nedeniyle yaklaşık 1 milyon sivilin göç etmek zorunda kaldığı açıklanmıştı.

KAYNAK:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER