ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2016 Pazartesi 14:55

Irak ordusu Musul'a girdi

Irak ordusu Musula girdi

Irak ordusuna bağlı birlikler ve Peşmerge güçleri tarafından ortak başlatılan Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu 15'inci gününde devam ediyor.


Irak ordusunda görevli Tümgeneral Talib Kenani, kentin güney bölgesindeki bir köyde yaptığı basın açıklamasında, "Musul kent merkezine 1 kilometre mesafede yer alan Gobcelil mahallesini tamamen kuşatma altına aldık." dedi.

Gobcelil'deki sanayi tesislerinin bulunduğu bölgenin geri alındığı bilgisini paylaşan Kenani, "Şu anda çatışmalar kentin güney ve doğu bölgesinde yoğun bir şekilde sürüyor." diye konuştu.

Irak ordusu, hava muhalefetinden dolayı askıya aldığı kurtarma operasyonuna bugün sabah saatlerinde kentin güney bölgesinde yer alan Kayyara kasabası ve güneydoğusundaki Hamdaniye ilçesinden yeniden başlarken, kuzeyinde ise DEAŞ'ın elinde tuttuğu ve Hristiyanların çoğunlukta yaşadığı Telkeyf ilçesini ele geçirmek için saldırıya geçti.

- 15 gün içerisinde 89'a yakın köy geri alındı

Irak ordusu ve Peşmerge güçleri tarafından yapılan yazılı açıklamalara göre operasyonun başladığı 17 Ekim tarihinden bu yana Musul'un güney, güneydoğu, doğu ve kuzeydoğu bölgelerinde Irak ordusu 61, Peşmerge güçleri ise 28 olmak üzere toplamda 89 köy geri alındı.

DEAŞ'a karşı başlatılan operasyon çerçevesinde Irak ordusunun bin 400, Peşmerge güçlerinin ise 500 kilometrekarelik alanı kontrol altına aldığı bildirilmişti.

Birleşmiş Milletler, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu başladığından bu yana 16 bin civarında sivilin yerlerinden edildiğini açıklamıştı.

Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, 17 Ekim'de terör örgütü DEAŞ'ın elinde tuttuğu Musul'u kurtarma operasyonunun başladığını duyurmuştu.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER