ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Hafif Yağmur
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 24 Haziran 2014 Salı 10:02

Irak ordusu 2 sınır kapısında kontrolü sağladı

Irak ordusu 2 sınır kapısında kontrolü sağladı

Irak ordusunun, terör örgütü IŞİD'in ele geçirdiği Suriye ve Ürdün hududundaki 2 sınır kapısında kontrolü sağladığı bildirildi.


Irak ordusunun, terör örgütü Irak Şam İslam Devleti'nin (IŞİD) ele geçirdiği Suriye veÜrdün hududundaki iki sınır kapısında kontrolü sağladığı bildirildi.

Irak ordusuna bağlı El-Enbar Operasyonlar Komutanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, ordu güçleri, Ramadi'nin Kaim ile Ratbe ilçelerinde IŞİD militanlarıyla girdiği çatışmanın ardından örgütün ele geçirdiği Suriye sınırındaki El-Velid Sınır Kapısı ileÜrdün sınırındaki Taribil Sınır Kapısı'nı geri aldı.

IŞİD'in Irak'ın Suriye sınırındaki El-Kaim ve El-Velid sınır kapıları ile Ürdün sınırındaki Taribil Sınır Kapısı'nın kontrolünü ele geçirdiği bildirilmişti.

Bir süredir çatışmaların ve otorite boşluğunun yaşandığı ülkede, IŞİD militanları ve bazı aşiret güçleri, Musul, Tikrit, Bakuba ve Telafer kentlerinin yanı sıra Enbar'ın El-Kaim, Rave, Aneh, Retbe ve Hadise ilçelerini ele geçirmişti. Çatışmalar yüzünden yaklaşık 1 milyon sivil göç etmek zorunda kaldı.  

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER