ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL3°C
Kar Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 20 Kasım 2012 Salı 15:57

Irak karışıyor! İç savaş kapıda...

Irak karışıyor! İç savaş kapıda...

Irak yönetimi askerleri ile Kürt peşmergeler çatıştı. Son gelen haberler iç savaşın kapıda olduğunun işaretlerini veriyor.


Irak'ta merkezi hükümet ile Kuzey Irak'taki Bölgesel Kürt Yönetimi arasında bir süredir yaşanan gerginlik dün akşam saatlerinden itibaren büyüdü. Irak'ın kuzeyindeki bölgesel Kürt yönetimine bağlı peşmergelerin komutanı Mahmud Senkavi, Bağdat yönetiminin Kerkük'e doğru zırhlı araçlar ve tanklar göndermesinden sonra Irak güvenlik güçlerine ''her an'' saldırabilecekleri uyarısında bulundu.
    
Senkavi, kendisine bağlı güçlerin, merkezi hükümetin Kerkük'e güçler göndermeyi sürdürmesi halinde direniş göstereceğini ve tetikte olduklarını kaydetti.
    
Mahmud Senkavi, gece 30 tankla birkaç zırhlı aracın, Kerkük'e doğru ilerlediklerini sözlerine ekledi.

PEŞMERGELER IRAK ORDUSU İLE ÇATIŞTI

Irak merkezi ordusuna bağlı askerlerin Kuzey Irak bölgesinin çevresini kuşatması üzerine Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani'nin talimatıyla harekete geçen peşmergeler, bölgeye merkezi hükümetin askerlerini sokmamak için önlem aldı. Merkezi hükemete bağlı Tigrit kenti yakınlarında dün akşam saatlerinde peşmegelerle, Irak merkezi hükümetininin özel görevlendirdiği Dicle Birlikleri arasında çatışma yaşandı.

Çatışmada 1 sivil ile merkezi hükümete bağlı 12 askerin öldüğü öğrenildi.

Irak merkezi hükümeti ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında günlerdir süren gerginliğin Kerkük'ten kaynaklandığı belirtildi. 140'ıncı maddeye göre Kerkük'ün demograif yapısı nedeniyle Kürt bölgesi veya Irak merkezi hükümetine mi bağlanacağıyla ilgili tartışmalar üzerine merkezi hükümetinin olası bir nüfus sayımına sıcak bakmadığı için Dicle Birliklerini Kürt bölgesine kaydırdığı belirtildi.

TÜRK BİRLİKLERİNİN ÇIKARILMASINI İSTEMİŞLERDİ

Bağdat yönetimi ile Bölgesel Kürt yönetimi arasında Peşmergelerin merkezi hükümete bağlanması yönünde tartışma yaşanmıştı. Bu tartışma sırasında merkezi hükümet Türk askeri birliklerinin Kürt bölgesinden çıkarılmasını istemesine, Kürt yönetimi sessiz kalmıştı.

KAYNAK:
Ajanslar
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER