ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL12°C
Sağanak Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 31 Ekim 2016 Pazartesi 13:30

Irak güçleri Musul'a ilerliyor

Irak güçleri Musula ilerliyor

Irak güçlerinin Musul'un güney doğusunda beş köyü terör örgütü DEAŞ'tan geri aldığı ve kentin sol kanadında ilerlediği bildirildi.


Irak devlet televizyonunun geçtiği habere göre, Irak ordu güçleri, Musul'daki güney doğu cephesinden başlattığı harekatta Tubruk ve Tahrava köyleri ile zırhlı birliklerin güney doğu cephesinde Sinedih ve Şehit Suphi köylerini DEAŞ'tan geri aldığı açıklandı.

Operasyonda yer alan Iraklı terörle mücadele güçlerinin de bu sabah başlattığı harekat kapsamında Bizvaye köyünü örgütten geri aldığı ve Musul'un sol kanadında ilerlediği belirtildi.

Haberde, polis güçlerinin daha önce kurtarılan Musul'un yaklaşık 40 kilometre güneyindeki eş-Şora kasabası yakınında bulunan ve Bağdat-Musul güzergahı üzerindeki stratejik es-Suruc köyüne girdiği bilgisi paylaşıldı.

Irak devlet televizyonuna göre, polis güçleri, Musul'a güneyden 16 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Irak ordu ve polis güçleriyle IKBY'ye bağlı Peşmerge güçleri, DEAŞ'a karşı ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin havadan verdiği destekle birlikte 17 Ekim'de Musul'u örgütten kurtarma operasyonunu başlatmıştı.

Ülkedeki Sünnilere karşı mezhepçi ve intikamcı yaklaşımıyla bilinen İran'a yakın Şii milis gücü Haşdi Şabi'ye bağlı silahlı gruplar da, geçtiğimiz Cumartesi günü söz konusu operasyona kentin batı cephesinden iştirak ettirilmişti. Bu milis güçlerinin operasyona başladığı cephede Türkmenlerin yaşadığı Telafer ilçesi de yer alıyor. Telafer'deki sivillere karşı olası intikam girişiminde bulunmalarından endişe duyuluyor.

İran'a yakın Şii milislerin ayrıca Irak-Suriye sınırında da kontrolü sağlamak istediklerini açıklanmıştı.

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER