ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL22°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 13 Kasım 2012 Salı 13:49

İnternetten davete hapis cezası

İnternetten davete hapis cezası

Arap Baharı'nın tetikleyen en önemli unsura artık hapis cezası verilecek.


Birleşik Arap Emirlikleri'nde (BAE) yayımlanan Siber Suçla Mücadele Kararnamesi'nde, internet veya bir bilgi teknolojisi aracı kullanarak izinsiz gösterileri organize eden ve izinsiz gösterilere davet edenlerin hapis cezasına çarptırılacak.
    
BAE Resmi Haber Ajansı (WAM) tarafından yayımlanan kararnamede, ''İnternet veya bilgi teknolojisi kullanarak izinsiz gösteri planlayan, organize eden, gösteriye teşvik veya davet edenler hapis cezasına çarptırılacak'' ifadesi yer alıyor.
    
Kararnameye göre, internet ve bilgi teknolojisi kullanarak devletin saygınlığını, statüsünü veya herhangi bir kurumunu devlet başkanını, başkan yardımcısını, milletvekillerini, bayrağını ve sembolünü alaya alma ve saygınlığına zarar verme kastıyla kullananlara da hapis cezası verilecek.
    
Hapis cezası verilecek siber suçlular arasında ''devletin güvenliğine zarar verecek, karikatür, resim ve haberler, ülke rejiminin değiştirilmesi veya anayasanın devre dışı bırakılması amacıyla bir internet ağını yönetenler'' de yer alıyor.
    
Terör örgütlerine destek olmak ve terör örgütü yöneticileriyle iletişimi kolaylaştırmak için internet sayfası kuranlara ve yönetenlere hapis cezasının verileceği belirtilen kararnamede, semavi dinlerin kutsal değerlerine saygısızlık yapanların da cezalandırılacağı kaydedildi.

Hatırlanacağı  gibi Arap Baharı'nı başlatan,  kısa sürede yüzbinlerce insanı bir arada toplayan- örgütleyen mesaj, bildirim ve duyurular facebook ve twitter üzerinden yapılmış, her iki sosyal medya ağı, tarihe bu özelliğiyle geçmişti.
    

KAYNAK:
Ajanslar
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER