ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Şubat 2014 Cumartesi 13:50

"İnternet yasası ifade özgürlüğüne müdahaledir"


Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) kabul edilen yeni internet uygulamasına Amerikalı sivil toplum kuruluşları tepki göstermeye devam ediyor.

Özgür basın ve internet özgürlüğünün artırılması konularında faaliyet gösteren Freepress kuruluşunun İnternet Kampanyası Direktörü Josh Levy, Türkiye’de meclis tarafından kabul edilen yeni internet uygulamasının BM İnsan Hakları Beyannamesi'nin 19. maddesi olan ‘ifade özgürlüğü’ne müdahale olduğunu söyledi. Yasanın, açık internetin temel yapısını ihlal ettiğini belirten Levy, “Bu yasa ile internet servis sağlayıcısı, kullanıcı üzerindeki daha fazla bir güce sahip olacak. Acımasız gözetim önlemleri uygulanabilecek. Bu, Türk vatandaşlarının ifade özgürlük haklarına bir saldırdır." dedi.

Merkezi New York'ta bulunan Toplum ve Etnik Medya Merkezi (CCEM) İletişim Direktörü Jehangir Khattak, Türkiye’de medyanın bağımsız olmadığı ile ilgili sunulan raporların demokratik ilkeleri olumsuz etkilediği ve hükümete yarardan çok zarar getireceğini ifade etti. Khattak, bağımsız medya ve ifade özgürlüğünün demokrasi ile özgürlüğün garantisi olduğunu belirterek, "Her ikisid e Türkiye’nin son yıllardaki ekonomik gelişmişliklerine katkıda bulundu. Basının susturulması ise Türkiye'nin insan hakkı ve temel özgürlükler konusunda kaydettiği ilerlemeyi durdurur hatta geri götürür. Bu da ülkenin geleceği için iyiye işaret olmayabilir." diye konuştu.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER