ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Sisli
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 25 Ocak 2013 Cuma 16:57

İnternet 'temel ihtiyaç' oldu


Alman Yargıtayı (BGH) internet bağlantısının temel gündelik ihtiyaçlar arasında yer aldığına hükmetti. BGH hakimlerinin aldığı son kararla birlikte internet bağlantısı kesilen tüketiciler, kendilerine servis sağlayan şirketlerden tazminat talebinde bulunabilecek.

Federal Yargıtay internet erişiminin günlük yaşamın sürdürülebilirliği açısından merkezi önemde olduğuna hükmetti. Karar sayesinde, internet bağlantısı kesilen ya da aksamaya uğrayan tüketiciler de artık kendilerine servis sağlayan telekomünikasyon şirketlerinden tazminat talep edebilecek.

Kararda internet erişiminin günlük yaşamın sürdürülebilirliği açısından merkezi önemde olduğuna işaret edildi. Bu da tüketicilerin somut bir zarar göstermeden tazminat talep edebilmesine giden yolu açmış oldu. Verilen karar telefon hatları açısından da geçerli olacak.

BGH’nın III. Hukuk Dairesi bu kararı almasına yol açan davada yine de tazminatın ne boyutta olacağına ilişkin bir karara varılamadı. Söz konusu kararın alınmasına yol açan davaya bakan BGH hakimleri, durumu ele alınan tüketicinin internet erişimi olan bir cep telefonuna sahip olması halinde ödenecek tazminat miktarının da değişebileceğine işaret ederek, kararı Koblenz Eyalet Mahkemesi’ne bıraktı.

İKİ AY İNTERNETSİZ KALAN TÜKETİCİ HAKLI BULUNDU

Davayı açan tüketici daha önce Freenet adlı servis sağlayıcıda iken, bu şirketin 1&1 tarafından devralınmasıyla birlikte oluşan bir hata nedeniyle iki ay süreyle internet, faks ve telefon hizmetlerinden yoksun kalmıştı. Bunun üzerine kendisine bir cep telefonu alan ve mobil hat açtıran davacı, buna bağlı olarak en az bir ay süreyle ödediği faturaların 1&1 tarafından ödenmesini talep etti.

Montbauer Sulh Mahkemesi ile Koblenz Eyalet Mahkemesi davacıya yaptığı masraflar karşılığında 457 Euro tutarında tazminat hakkı olduğuna karar vermişti. Dava en üst hukuki merci olan BGH’ya taşınmıştı.

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER