ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Haziran 2013 Cumartesi 15:55

"İnsansız hava aracı saldırıları durdurulsun"


Pakistan’ın yeni Başbakanı Navaz Şerif'in, dün gerçekleştirilen insansız hava aracı (İHA) saldırısını protesto etmek için ABD elçisini başbakanlığa çağırdığı açıklandı.

Pakistan'ın Kuzey Veziristan bölgesinde dün gerçekleştirilen saldırıda 9 kişi hayatını kaybetmişti. Olayın, Şerif'in Çarşamba günü yemin ederek göreve başlamasından sonra ilk İHA saldırısı olduğu belirtiliyor.

Şerif, yemin töreninde yaptığı konuşmada, ABD'nin Pakistan'da düzenlediği saldırılara karşı çıkmış ve saldırıların sonlandırılması çağrısında bulunmuştu.

Pakistan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, “Saldırılar Pakistan’ın egemenlik ve toprak bütünlüğünün bir ihlalidir. Bu saldırıların bir an önce durdurulması gerekiyor." denildi.

OBAMA İHA SALDIRILARINI SAVUNDU

ABD Başkanı Barack Obama, İHA'ları ölümcül eylemler gerçekleştiren militanlarla savaşta, ülkeyi korumak amacıyla kullandıklarını öne sürdü. Bu sayede ABD'nin daha güvenilir bir yer olduğunu vurgulayan Obama, operasyonların yasal ve hayat kurtarıcı olduğunu iddia etmişti.

Benzer saldırıların Amerikan vatandaşlarına da yönelebileceğini ifade eden Obama, "Eğer kendi ülkesine karşı biri terör faaliyeti içine giriyor ve yakalanamıyorsa operasyon düzenlenebilir." demişti.

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan NBC News’in raporunda, Eylül 2010 - Ekim 2011 tarihleri arasında Pakistan’da yapılan 114 İHA saldırısı sonucu 613 kişinin öldüğü, ancak ABD istihbaratının ‘kimi hedef aldığını ve ölenlerin kimliğini bilmediği’ açıklanmıştı. Ölü ve yaralı sayıları, muhtemel terörist hareketler ve öldürülenlerin ‘terörist olup olmadığı’ gibi bilgilerin yer aldığı raporda, hedef alınan kişilerin yarısından ‘El Kaide mensubu’ diye bahsediliyor. 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER