ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL23°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 23 Eylül 2013 Pazartesi 16:54

İngiltere'nin ruh sağlığı bozuk


İngiltere’de bugün yayınlanan bir rapora göre, hastanelerin ‘ruh ve akıl sağlığı’ üniteleri, sayıları gittikçe artan hastaların ihtiyaçlarını gidermede zorluk çekiyor.

Akıl ve Ruh Sağlığı Vakfı, bu tür rahatsızlıkların artmasının topluma maddi ve manevi birçok zararının olduğuna dikkat çekiyor. Vakıf, ruhsal ve psikolojik rahatsızlıkların devlete maliyetinin yıllık 100 milyar doların üzerinde olduğunu kaydediyor.

Raporda, bu yılın hasta sayısıyla karşılaştırıldığında 2030 yılında 2 milyon daha fazla yetişkin ve 100 bin daha fazla çocuğun akıl ve ruh sağlığı rahatsızlığı için tedaviye ihtiyaç duyacağı belirtiliyor. Uzmanlar, bu tür rahatsızlıkların son yıllarda aşırı şekilde artmasını nüfusun giderek yaşlanması ve çoğalmasına bağlıyor.

Guardian’da geçtiğimiz hafta yayınlanan bir makalesinde Dünya Psikiyatristler Birliği Başkanı Prof. Dinesh Bhugra da, sağlık bakanlığı ve özel sektörün ruh sağlığı ünitelerindeki yatak sayısının bitmeye başladığı uyarısında bulundu. Bhugra, “Tüm ülke çapında ruh sağlığı ünitelerinde geçtiğimiz hafta tedavi için hiç yatak kalmadığı kaydediliyor.” diyerek yetkililerin önlem alması gerektiğini vurguladı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER