ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL8°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 15 Haziran 2013 Cumartesi 10:08

İngiltere’nin Kenyalılara tazminat listesi eksik


İngiltere’nin 1950’li yıllarda Mau Mau savaşçılarına uyguladığı işkence için binlerce Kenyalıya tazminat kararından kısa bir sure sonra ödeme listesindeki isimlerin eksik olduğu ortaya çıktı. Orta Kenya’da yaşayan ve hala maruz kaldığı işkencenin izlerini taşıyan 80 yaşındaki Florence Njeri ve eşinin ismi 5 bin 200 kişilik Mau Mau savaşçıları listesinde bulunmuyor.

10 çocuk annesi Njeri Kenya tarihinin ünlü özgürlük savaşçısı Nganga wa Ngoro’nun kızı olduğunun öğrenilmesinden sonra işkence görmüş. Yaşadıklarını, “Gerçekten işkence gördüm. Çocuğumla soğuk bir odada uyudum. Dövüldüm fakat kimse umursamadı. Çok acılar çektim.” şeklinde özetleyen Njeri olayları, “Bu çok acı verici. Bu para pek çok kişi tarafından bekleniyor. Bazıları bizim çektiğimiz kadar acı bile çekmediler. Bunu bize neden yapıyorlar” ifadeleriyle sorguladı.

Mau Mau ayaklanması sırasında işkence gören binlerce Kenyalının tazminat mücadelesi Kenya İnsan Hakları Komisyonu’nun 2006’da olayları mahkemeye taşıyabileceğini fark edip işkence görenlere haber vermesiyle ortaya çıktı

İşkence 1952 – 1960 yılları arasında meydana geldi. Mau Mau hareketine mensup savaşçılar İngiliz görevlilere ve ülkenin en verimli topraklarında tarım yapan beyaz çiftçilere saldırmışlardı.

İngiltere geçtiğimiz günlerde işkenceler için özür dilemiş, 5 bin Mau Mau’ya 30.5 milyon dolar tazminat ödeyeceğini açıklamıştı.
 

KAYNAK:
CİHAN
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER