ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL6°C
Yağışlı
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 08 Nisan 2013 Pazartesi 15:18

İngiltere'den Suriye'ye insani yardım


İngiltere'deki SKT Welfare Derneği'nin organizesiyle Suriye'ye ulaştırılmak üzere yola çıkan tıbbi malzeme taşıyan 28 ambulans ve 82 kişinin yer aldığı yardım konvoyu, Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçti.
     Yardımeli Derneği Genel Başkanı Sadık Danışman, bir otelde yaptığı basın açıklamasında, Suriye halkının başlattığı özgürlük hareketinin üçüncü yılına girdiğini söyledi.
     Özgürlük umudu ve insanca yaşam taleplerinin ilk altı ayında her şeye rağmen barışçıl gösterilerini ısrarla sürdüren Suriye halkına, Esed ve rejimin kurşunlarla, katliamlarla ve bombalarla cevap verdiğini ifade eden Danışman, ülke genelinde kontrolü kaybeden rejimin katliamlarını artırdığını belirtti.
     Suriye'de tarihin en büyük katliamlarından birinin yaşandığını vurgulayan Danışman, şöyle devam etti:
     "Yüz binlerce insanın tutuklandığı ve kaybolduğu, yüz binin üzerinde insanın şehit edildiği, milyonlarca insanın Suriye içerisinde ve dışında mülteci duruma düştüğü, düşürüldüğü bir Suriye'den bahsediyoruz. Yardımeli Derneği, olayların başladığı ilk andan itibaren hayır sahiplerinden aldığı her türlü yardımı Suriye'deki mazlumlara ve mültecilere ulaştırmaktadır. Derneğimiz aynı zamanda yurt içindeki ve yurt dışındaki sivil toplum kuruluşlarıyla köprü vazifesi görmekte; Türkiye, Suriye, Ürdün, ve Lübnan'daki Suriyeli mülteci kardeşlerimize yardımları ulaştırmak için yoğun çaba göstermektedir."
     Reyhanlı Belediye Başkanı Hüseyin Şanverdi de mağdur insanları her zaman gördüklerini, onların sıkıntılarını paylaşmak istediklerini bildirdi.
     SKT Welfare Derneği gönüllüsü Susan Vincent ise Suriye'de yaklaşık 80 bin kişinin öldürüldüğünü, 100 bin evin yıkıldığını söyledi.
     Çocuk ölümlerinde artış olduğunu ifade eden Vincent "Bebekler için mama getirdik. Konvoy içerisinde gezici hastane var. Bu hastane değişik yerlere giderek halkın sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak. Hamile olanların hastane ihtiyaçlarını karşılayacak" dedi.
     Organizasyon kapsamında Suriye'ye ulaştırılmak üzere yola çıkan tıbbi malzeme taşıyan 28 ambulans ve 82 kişilik konvoy, Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçti. Konvoydaki kadın ambulans şoförleri dikkati çekti.
     SKT Welfare'nin organizesiyle, Suriye'ye ulaştırılmak üzere Avrupa ülkelerinden toplanan ilaç, çocuk maması ve tıbbi malzeme taşıyan 28 ambulans, 31 Mart'ta İngiltere'den yola çıkmıştı.
    
 

KAYNAK:
AA
ETİKETLER:
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER