ÖNE ÇIKANLAR :
İSTANBUL13°C
Parçalı Bulutlu
DÜNYATÜMÜ
  • GÜNCELLEME: 19 Kasım 2012 Pazartesi 23:48

İngiltere'den Mısır'a destek

İngiltereden Mısıra destek

İsrail'in Gazze'ye saldırılarını durdurması ve ateşkesin kabul edilmesi adına mücadelede olan Mısır'a İngiltere'den destek geldi.


İngiltere'nin Ortadoğu'dan Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt, Ortadoğu'daki mevcut krizin sona ermesi için, ülkesinin Mısır'a ara buluculuk çabalarında destek verdiğini söyledi.
    
Burt, İsrail ve Filistin'e üç günlük ziyarette bulunuyor. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan ziyarete ilişkin yapılan açıklamada, Alistair Burt'ün, İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ve Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın da aralarında bulunduğu İsrailli ve Filistinli yetkililerle görüşeceği kaydedildi.
    
Burt'ün bugün İsrail'in güneyindeki Kiryat Malahi bölgesini ziyaret ettiği, yarın ise Birleşmiş Milletler ile uluslararası sivil toplum kuruluşlarından bazı yetkililerinin Alistair Burt'ü Gazze'deki son durumla ilgili bilgilendireceği belirtildi.
    
Burt ziyaretiyle ilgili, ''Mevcut krizden, özellikle de her iki tarafta da sivil kayıpların olmasından ciddi biçimde endişe duyuyorum'' dedi.
    

İsrail'de köylerde ve şehirlerde yaşayan insanların, füze saldırısı korkusu olmadan yaşama hakları olduğunu söyleyen Burt, ''Mahmud Abbas ile yarın, mevcut sorunun Gazze üzerindeki insani etkisini konuşacağım. Gazze'de sivil kayıpların sayısının artması endişe yaratıyor'' diye konuştu.     

Ülkesinin Hamas'ı, füze saldırılarını durdurmaya çağırdığını anımsatan Burt, bunun şiddetin daha çabuk son bulmasını sağlayacağını kaydetti. İsrail'in de sorumlulukları olduğunu ifade eden Burt, şunları söyledi:
    
''Gazze'de ölen kişilerin sayısı artarken, İsrail'i durumun kızışmasını ve sivil ölümleri önlemeye ve ara buluculuk çabalarının başarılı olması için fırsat vermeye çağırıyoruz. Her iki taraftan da siviller korkunç bir bedel ödüyor ve bu şiddete mümkün olan en kısa zamanda son vermek istiyoruz.''
    
İngiltere Başbakanı David Cameron ile Dışişleri Bakanı William Hague'in, Mısırlı mevkidaşlarıyla konuştuğunu belirten Burt, ''Mısır'a, ateşkes için ara buluculuk çabalarında tam desteğimizi sunduk'' dedi.
    
     

KAYNAK:
AA
ÖNCEKİ HABER

SONRAKİ HABER